Ekonomi

1 TL’nin üretim değeri 3 TL oldu haberlerine Darphane’den yanıt geldi! Günlerdir gündemden düşmüyordu

Günlerdir 1 TL’nin üretim değeri 3 TL olduğuna dair haberler gündemden düşmezken bu iddiaların gündemin üst sıralarında kalmaya devam etmesiyle Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden iddialara yanıt geldi. Günlerdir konuşulan bu iddiayla ilgili sessizliğini bozan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, kamuoyunda dolaşan bu iddialarla ilgili önemli bir açıklama yayınladı.

Son dönemde kamuoyunda dolaşan 1 TL’nin üretim değerinin 3 TL olduğuna dair iddialarla ilgili açıklama yayınlayan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, tüm bu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek tartışmalara son noktayı koydu. Söz konusu açıklamanın ise kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek amacıyla yapıldığına dikkat çekildi.

DEĞERLER TEKRAR DENGELENDİ

Darphane’nin, Türkiye’nin madeni para ihtiyacını arz ve talebi dengeleyecek şekilde sorunsuz ve kesintisiz şekilde sürdürdüğüne vurgu yapılan açıklamada, Darphane tarafından üretilen madeni paraların, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu bilgisine yer verildi. Madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının küresel çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı ve bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz etki oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, piyasaların tekrar dengeye oturmasıyla birlikte madeni para üretim maliyeti ile nominal değerlerin tekrar dengelendiği bildirildi.

İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

BU kapsamda son dönemde kamuoyunda ifade edildiği gibi 1 TL’nin üretim değerinin 3 TL olduğu şeklindeki iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığına vurgu yapılan açıklamada, ‘Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır.’ denildi.

 

Başa dön tuşu