Ekonomi

12 milyon SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisine çifte zam! Yeni yılda emekli maaş zammı tablosu belli oldu! 10 puan refah payı eklenecek

Emekli maaş zammı tablosu milyonlarca emekli tarafından merakla bekleniyor. Yaklaşık 12 milyon emekli için son dakika gelişmeleri yaşandı. SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisine yılbaşında çifte zam müjdesi geldi.

12 milyon SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisine çifte zam! Yeni yılda emekli maaş zammı tablosu belli oldu! 10 puan refah payı eklenecek

2023 emekli maaş zammı milyonlarca emekli tarafından bekleniyor. SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi vatandaşların maaşları enflasyon verilerinin belli olması ile birlikte Ocak ayında artacak. 12 milyon emekli sıcak gelişmeleri yakından takip ediyor. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da en çok araştırılan başlıklar arasında yer alıyor. Artık yeni yıl için geri sayım başlarken emekliler ile ilgili çok önemli gelişmeler de yaşandı. SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi maaşları yılbaşında çifte zam ile artacak. Emekliye çifte zam müjdesi haberimizde…

Emekli maaş zammı için büyük önem taşıyan kasım ayı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Geçtiğimiz günlerde açıklandı. Emekliler, 5 aylık veriyor öğrendi ve geriye sadece aralık ayı verileri kaldı. Özellikle son dönemlerde ekonomik kriz sebebiyle alım gücünü kaybeden emekli vatandaşlar maaş zammını merakla bekliyor. Hükümet ise seçim öncesi emeklilerin refah durumunu iyileştirmek amacıyla yeni çalışmalara imza atıyor. Bu kapsamda da yılbaşında emekliye çifte zam haberi gündeme geldi.

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BELLİ OLDU

Emekliler için çok önemli olan Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmini Geçtiğimiz günlerde güncellendi. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzden 65.2 ye yükselirken emekli vatandaşlar için zam oranları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Eğer enflasyon Merkez Bankası’nın tahminleriyle gerçekleşirse emekli vatandaşların maaş artışı yüzde 16,05 olacak.

6 AYLIK ENFLASYON ZAMMINA EK REFAH PAYI

SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi vatandaşların maaşlarına temmuz ve Ocak aylarında zam yapılıyor. emeklinin zam oranı 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda belli oluyor. Yani Ocak 2023 de emekli zammı Temmuz Aralık dönemine ait 6 aylık enflasyon oranlarına göre yapılacak. Şu anda 5 aylık veriler belli oldu, geriye 1 aylık veri kaldı.

Aralık ayı enflasyon verileri beklenirken emeklilere devletten önemli bir müjde geldi. Enflasyon rakamlarına ek olarak emeklinin maaşına 10 puan refah Payı eklenmesi bekleniyor. Yani emekliler Ocak ayında hem enflasyon zammı alacak hem de 10 puan refah Payı artışı alacak. Böylece emeklinin yılbaşındaki zamlı maaşları çifte artışla yükselecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile en düşük emekli maaşı Temmuz ayında 3500 TL’ye yükseltilmiştir. Ancak Temmuz’dan bu yana artan enflasyon verileri sebebiyle emeklilerin maaşları artık yeterli gelmiyor. Ocak ayında en düşük emekli maaşı beklentisi ise şu anki asgari ücret düzeyinde oldu. Yani en düşük emekli maaşının 2023 yılının ilk yarısında en az 5 bin 500 lira olması bekleniyor. Bu konuda Son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Başa dön tuşu