Ekonomi

14 Mayıs seçimlerinin dolara etkisi nasıl olacak? Dünyaca ünlü bankalardan dolar analizi!

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken ekonomistlerden ve bankalardan dolar tahminleri gelmeye başladı. 14 Mayıstan sonra dolar kuru hangi seviyelerde işlem görecek? İşte dünyaca ünlü bankaların dolar analizleri..

Dünyaca ünlü bankalardan biri olan Bank Of America’nın 30 Mart’ta yayımlanan raporunda Türkiye’de 14 Mayıs’ta seçimleri kim kazanırsa kazansın dolarda yüzde 15-25 düzeyinde bir yükseliş öngörüldüğü kaydedildi.

Bank of America Securities, Türkiye’de ekonomideki dengelenme için dolar/TL kurunun yüzde 15-25 düzeyinde artma sağlanabileceğini ifade etti.

Bloomberg HT’nin haberine göre; Bank of America’dan Zümrüt İmamoğlu, Merveille Paja, David Hauner ve Mikhail Liluashvili imzalı 30 Mart tarihli raporunda, gerçekleşen cari denge rakamlarının uzun vadeli normlar ile kıyaslandığı banka modelinin dolar/TL’nin adil değerini 24 seviyesi olarak gösterdiği kaydedildi.

Raporda, “Bu, dolar/TL’nin bu seviyenin de üzerine çıkabileceğini gösteriyor çünkü para birimleri sıklıkla adil değerlerinin üzerinde işlem görürler” denildi ve “Türk lirasının olması gerekenden daha değerli olması nedeniyle döviz kuru beklentilerimizi opsiyonlar yerine forwardlar üzerinden ifade etmeyi tercih ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

 

Başa dön tuşu