Ekonomi

15 Kasım evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu! TC kimlik no son hanesi 0,2,4,6 ve 8 olanlar bugün 3340 TL’yi ATM’den çekebilir

15 Kasım 2022 evde bakım maaşı yatan iller listesi yayınlandı. Aile Bakanlığı 3340 TL yardım ödemesini hesaplara yatırmaya başladı. TC kimlik no son hanesine göre ödeme alabilirsiniz.

Kasım ayı evde bakım maaşı yatan iller listesi herkes tarafından yakından takip ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınına Bakanlara her ay düzenli olarak verilen evde bakım maaşı ödemeleri başladı. Bakanlık, 15 Kasım 2022 evde bakım maaşı yatan iller listesini yayınladı. Peki, bugün hangi illerde evde bakım maaşı yattı? Kasım ayı evde bakım parası ne kadar oldu? Evde bakım maaşı yatan iller listesi 15 Kasım 2022 haberimizde…

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay hak sahiplerine düzenli olarak ödenen sosyal yardım ödemelerinden bir tanesi. Kasım ayı evde bakım maaşı yattı mı sorusunun yanıtı da sahibi vatandaşlar tarafından bir süredir merak ediliyordu. Nihayet kasım ayı evde bakım maaşı ödemeleri bugün itibariyle başladı. Aile Bakanlığı 15 Kasım 2022 evde bakım maaşı yatan iller listesi yayınlandı. Peki, bugün hangi illerde evde bakım maaşı yattı? Kasım ayı evde bakım maaşı ne kadar?

KASIM AYI EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI?

Kasım 2022 evde bakım maaşı yatan iller listesi bir süredir hak sahibi vatandaşlar tarafından araştırılıyordu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bugün itibariyle evde bakım parası ödemeleri hesaplara yatırılmaya başlandı. Bakanlık, bakım maaşı yatan iller listesini resmi internet sitesi üzerinden paylaştı. Hak sahibi vatandaşlar bankamatik kartları ile ATM’den lira PTT’den ödemeleri alabilecek.

15 KASIM 2022 EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ

Evde bakım parası ödemeleri Her ayın 15 ile 30’u arasında yapılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı yatan iller listesi e-devlet üzerinden ilan ediliyor. Yani e-devlet girişi yaparak evde bakım maaş ödemesinin yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri e Devlet üzerinden yapılabildiği gibi SMS ile de yapılabiliyor. e Devlet evde bakım maaşı sorgulama için T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet girişi yapmadı Daha sonrasında ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan evde bakım maaşı sorgulama bölümüne tıklayarak sorgulama yapmalısınız. SMS ile sorgulama sadece Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile maaş alanlar için yapılabiliyor. T.C. kimlik numaranızı yazıp 4747 ye mesaj göndererek sorgulama yapmanız mümkün.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİR?

Evde bakım parası yukarıda da söylediğimiz gibi bakıma muhtaç kişinin yakınlarına verilmektedir. Aile Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı için aranan şartlar şu şekildedir;

  • Engelli kişinin sağlık raporunda “ağır engelli’’ kısmının işaretli olması gerekir.
  • Eve giren her türlü gelirin toplanıp kişi sayısına bölünmesinde, kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında gelir olmalıdır. Bu miktar 2019 yılı için 1219.35 liradır. Bu miktarın eşiti ya da üzerinde rakam çıktığında evde bakım maaşı bağlanmaz.
  • Sosyal hizmetler yetkililerinin yaptığı sosyal incelemede, engelli kişinin bakıma ihtiyacının olduğu tespit edilmiş olmalıdır.

Başa dön tuşu