Ekonomi

2. el aracını satanlar dikkat! Sıkı bir denetim başladı, şimdiye kadar 100 bin kural ihlali tespit edildi! Büyük cezalar gelecek

2. el araç piyasasında sıkı bir denetim başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı denetimler kapsamında 2. el araç alım ve satımında kural ihlali yapan 100 bin kişi tespit edildi. İkinci el aracınızı satan ve belirlenen kurala uymayanlar için büyük cezalar yolda. Kural ihlali yapan 100 bin kişiye tebligat gitti. Cezalar kapsamında sadece vergi cezası bile satıştan elde edilen karın yüzde 40 oranına kadar kesilebilecek. 2. el araç satışı yapanlar bu denetimle birlikte satış için getirilen şartı araştırmaya başladı.

Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, ikinci el araç alım satımına yönelik sıkı bir denetim başlattı. Bilindiği gibi ikinci el araç alım satımında yetki belgesi olmayanlar için 1 yıl içinde en fazla 3 araç satabilme şartı getirilmişti. Gelen düzenlemenin ardından ikinci el araç piyasası yakın takibe alındı. Bu kasamda 1 yıl içerisinde 3’ten fazla araç satışı yapanlar tespit edildi ve 100 bin kişinin bu kurala uymadığı ortaya çıktı.

100 BİN KİŞİNİN KURALA UYMADIĞI TESPİT EDİLDİ

İkinci el araç piyasası denetim altına alındı. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girdi ve vergi incelemesine başladı. Denetleme kapsamında 1 yıl içerisinde vekalet ile satış yapanlar da dahil olmak üzere 3’ten fazla araç satışı yapanlar incelendi. 100 bin kişinin getirilen kurala uymadığı tespit edildi. Kural ihlali yapan kişilerin tespiti için trafik tescil büroları ile noterlerden bilgi alındı. Kurala uymayan 100 bin kişinin haklarında gerekli işlemler yapılmak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı’na oradan da Vergi Dairesi Başkanlığı’na gönderildiği bilgisine yer verildi.

BÜYÜK CEZALAR YOLDA

Kural gereği 1 yılda 3 araç satışı yapma hakkı olan ikinci el araç sahiplerinden kural ihlali yapanlar ve 3 araç kuralını aşanlar için büyük cezalar yolda. TRT Haber’de yer alan bilgilere göre, 4. araç satışı yaptıkları tarihten itibaren vergi mükellefiyet kaydı açtırmayanlar ceza listesinde. Belirlenen kurallar gereği 3’ten fazla 2. el araç satışı yapılması 2. el motorlu araç ticareti olarak kabul ediliyor. Bu şekilde satış yaptığı belirlenen kişilere ceza yağacak. İlk tebligatlar ise kural ihlali tespit edilen kişilerin adreslerine gönderilmeye başlandı.

 

Başa dön tuşu