Ekonomi

2 yıl geri ödemesiz düşük faizli konut kredisi müjdesi!

Türkiye’de deprem sonrasında konut kredisi için seçenekler arttı. 2 yıl ödemesiz konut kredisi için son dakika uyarısı yapıldı. İşte Konut kredisi son dakika gelişmelerinden ilk detaylar.

Türkiye’de deprem sonrasında dönüşümlerin hızlanması adına hükümet ve yerel birimler harekete geçti. Konut kredisi gibi çeşitli destekler ile maddi destek alacak olan vatandaşlar, böylece yeni evlere geçiş yaparak önceki evlerini dönüştürebilecek. Bu sayede İstanbul gibi yoğunluğun fazla olduğu bölgelerde hızlı dönüşüm yapılması hedefleniyor. Peki, 2 yıl ödemesiz konut kredisi şartları neler? Konut kredisi son dakika gelişmeleri neler?

2 YIL ÖDEMESİZ KONUT KREDİSİ

2 yıl ödemesiz konut kredisi için 0,69 oranında bir faizin belirlenmesi hedefleniyor. İstanbul’da büyük dönüşümün yapılması adına atılacak olan bu adımda, vatandaşlar 2 yıl ödemesiz 0,69 faiz oranıyla konut kredisi alabilecek. Son dakika konut kredisi olarak duyurulan gelişmede, en düşük kredi tutarı da belli. Açıklamalara göre en düşük 2 yıl ödemesiz konut kredisi tutarı 1 milyon TL olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu tarafından ilk açıklaması yapılan konut kredisi, önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacak.

2 YIL ÖDEMESİZ KONUT KREDİSİ ŞARTLARI NEDİR?

Konutların dönüştürülmesi esasına dayalı olacak kredilerde, başvuru sırasında konut bilgileri istenecek. En az 1 milyon TL olmak üzere konut kredisi desteği sağlanacak. 2 yıl geri ödeme yapılmayacak ve 2 yıldan sonra ödemelere başlanacak. 2 yıl ödemesiz konut kredisinde faiz oranı ise 0,69 oranı olacak.

İstanbul genelini kapsayacak olan 2 yıl ödemesiz konut kredisinde acil dönüştürülmesi gereken 230 bin yapıya öncelik verilecek. Dönüşüm bölgelerinde konut yapmak isteyen firmalar için de destek verilecek. Bu kapsamda ise inşaat yapım kredisi adı altında kredi sağlanacak.

KONUT KREDİSİ DÜŞECEK Mİ?

Deprem sonrasında başlayan konut kredisi hareketliliğinde vatandaşların beklentisi konut kredisinin düşmesi. Bu nedenle konut kredisi düşecek mi, konut kredisi taksitleri uzun vadede yapılacak mı gibi pek çok araştırma ve beklenti mevcut. Şu ana kadarki süreçte bölgesel olarak düzenlemelerin yapılacağı görülüyor. Ancak genelde konut kredisi 0.99 olsa da yeni düzenlemede faiz 0.69’A çekilecek. Bu da konut kredisi düşme noktasında önemli bir avantaj sağlayacak.

2 yıl ödemesiz, 0.69 faizle konut kredisi hesaplama

2 yıl ödemesiz, 0.69 faizle konut kredisi hesaplama sonuçları şöyle;

Kredi Türü: Konut Kredisi

Kredi Tutarı: 1.000.000,00 TL

Faiz Oranı: %0,69

Taksit Sayısı: 120 ay

Taksit Tutarı: 12.281,22 TL

Geri Ödenecek Toplam Tutar: 1.473.745,88 TL

Aylık Maliyet Oranı: %0,6900

Yıllık Maliyet Oranı: %8,6016

Başa dön tuşu