Yaşam

2022’de en çok kullanılan kız ve erkek bebek isimleri neler, en popüler isim hangisi?

İçişleri Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan verilere göre 2022’nin en popüler kız ve erkek çocuk isimleri yayınlandı. En çok kullanılan kız ve erkek isimleri neler, kız çocuğuna isim örnekleri, erkek çocuğuna isim örnekleri…

2022’de en çok kullanılan kız ve erkek bebek isimleri neler, en popüler isim hangisi? Dünya üzerinde eski çağlardan bu yana bir denge süregeliyor. İnsanlar doğuyor, büyüyor ve ölüyor. Her insanın kendine ait bir isi oluyor. Bunların içerisinde belli dönemlerde popülerleşen ve öne çıkan bazı isimler yer alıyor. 2022 yılının en popüler isimlerini de sizler için derledik.

Çiftler daha evlenmeden ileride çocukları olduğunda koyacakları isimleri düşünüyor. Çocuk bekleyen ailelerde de durum pek farklı sayılmaz. Anne adaylarının hamileliği kesinleştikten sonra daha cinsiyeti belli olmadan kız ve erkek isimleri düşünülmeye başlar. Çocuğun cinsiyeti belli olduktan sonra isme karar verilse bile ebeveynler çevrelerindeki isimlere karşı algılarını açık tutarlar ve bu serüven çocuk doğup ismi kesinleşene kadar böyle süregelir.

2022’de KAÇ ÇOCUK DÜNYAYA GELDİ

İçişleri Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan verilere göre; 2022 yılında 15 bin 836 ikiz, 373 üçüz, 7 dördüz ve 1 beşiz başta olmak üzere toplamda 1 milyon 22 bin 737 doğum gerçekleşti.

2022’DE EN ÇOK KONULAN ERKEK BEBEK İSİMLERİ

2022 yılında erkek bebek ismi için favori Alparslan oldu. 8 bin 366 bebeğe Alparslan, 6 bin 303 bebeğe Yusuf, ve 5 bin 72 bebeğe Miraç ismi konulurken bu isimlerin yanında Göktuğ, Ömer, Ömer Asaf, Aras, Eymen, Mustafa ve Ali Asaf gibi isimler konuldu.

2022’DE EN ÇOK KONULAN KIZ İSİMLERİ

2022 yılının en çok tercih edilen kız ismi ise Zeynep oldu. 8 bin 870 bebeğe Zeynep, 6 bin 854 bebeğe Defne, 6 bin 833 bebeğe ise Asel ismi verilirken diğer bebekler için de Zümra, Elif, Asya, Azra, Nehir, Eylül ve Ecrin gibi isimler de sık tercih edilenlerin arasında yer alıyor.

O İSİMLER SADECE 1 BEBEKTE VAR

2022 yılında konulan bazı isimler de yalnızca 1 bebekte bulunmasıyla oldukça dikkat çeken isimler oldu. O isimler şu şekilde sıralandı:

Azra Akel

Elif Evin

Irmak Dila

Kerem Akil

Dilara Hayat

Eylül Feza

Oğuz Umut

Tuna Mete

Kağan Celal

Başa dön tuşu