Ekonomi

3+1 yıl çalıştıysanız hemen kadroya geçebilirsiniz! Cumhurbaşkanı Erdoğan şartları tek tek sıraladı, 424 bin kişi için kadro kapısı açıldı

Bugünkü Kabine toplantısının ardından merakla beklenen sözleşmeli personel düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözleşmeli personele kadro müjdesini verdi. Düzenlemeyle ilgili tüm detayları açıklayan Erdoğan, 520 sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebileceğini söyledi. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından sözleşmeli personel düzenlemesinin detayları merak edilmeye başlandı.

Kabine’den sözleşmeli personele kadro müjdesi çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözleşmeli personele kadro düzenlemesiyle ilgili beklenen açıklamayı yaptı ve kadro müjdesini verdi. Bugün 16.10’da başlayan Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, sözleşmeli personel konusunun yeniden düzenlendiğini söyledi. İşte detaylar…

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO MÜJDESİ GELDİ

Sözleşmeli personele kadro açıklaması geldi. Bugünkü Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadro müjdesini açıkladı. Sözleşmeli personele kadro düzenlemesi ile ilgili detaylı bilgilere yer veren Erdoğan, mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünün yeniden belirlendiğini söyledi. Bu kapsamda mali idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin 3 yıl bu statüde çalışma şartı aranacak. Aynı zamanda 1 yıl da aday memurluk süresi olacak. Sözleşmeliden kadroya geçiş ise 3+1 yıl sonunda gerçekleşecek. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar da 3 yılın sonunda aynı hakları elde edecek.

424 BİN KİŞİYE KADRO KAPISI AÇILDI

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ilk etapta 424 bin kişi kadroya geçebilecek. Sözleşmeliden kadroya geçmek istemeyen personelin hakları ise şahsa bağlı olarak devam edecek. Kadroya geçen personel, kurumlar arası nakil hakkına 4 yıl sonra kavuşacak. Kamu çalışanlarının önemli bir sorununun daha çözüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu konudaki hukuki düzenlemeyi en kısa sürede Meclis’e sunarak yasalaşmasını sağlayacağız.’ dedi.

Başa dön tuşu