Ekonomi

3.600 ek göstergede torba yasa genişletilebilir! Talepler artıyor! Kamu şeflerinin 3.600 ek gösterge talebi Meclis’e iletildi!

Ocak ayında kamuda çalışan ve emekli olan pek çok kişiyi ilgilendiren 3.600 ek gösterge düzenlemesi Meclis’ten geçmişti. Düzenleme kapsamında polis, öğretmen, sağlık çalışanları ve din görevlileri maaş ve ikramiye artışları aldılar. İlgili meslek gruplarında görev yapanlar yararlanırken, kamu şeflerinin de bulunduğu birçok meslek grubu ise düzenleme dışında kaldı.

Seçime az bir süre kala kamu şefleri de seçim öncesi ek gösterge taleplerini artırmaya başladılar. Taleplerini iletmek için Meclis’e gelen kamu şeflerinin talepleri ise dikkat çekiyor. Torba yasasının genişletilmesine yönelik beklentiler ise devam ediyor. Kamu kesiminde 3600 ek göstergenin uygulanmasına yönelik talepler artmış durumda.

3600 EK GÖSTERGE KAPSAMI GENİŞLEYECEK Mİ?

15 Ocak 2023 tarihine yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesinden belirli meslek grupları yararlanmaya başladı. Ancak aralarında kamu şeflerinin de yer aldığı geniş bir kesim ise taleplerini iletmeye başladı. Kamu şefleri bu taleplerini iletmek üzere Meclis’e gittiler. Kamu Şefleri Platformu Başkanvekili Muzaffer Çağlar, 3600 ek gösterge başlangıçta 4 meslek grubu için planlandığı ancak sonrasında kapsamın genişletildiğini aktardı.

Kamuda görev yapan bekçiler, hemşire, ebe, müezzin gibi görevlerde bulunanların eklendiği ifade edildi. Ancak bunların amiri ve yöneticisi pozisyonunda çalışan kamu şeflerinin bu kapsam dışında bırakıldıkları aktarıldı. Ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi için kapsamın genişletilmesi talep edildi.

KAMU ŞEFLERİNDEN 3600 EK GÖSTERGE TALEBİ!

Kamu şefleri 3600 ek gösterge kapsamında unutulduklarını dile getirerek 3600 ek gösterge düzenlemesinin kapsamının genişletilmesini talep etti. Meclis’te siyasiler ile bir araya gelen kamu şefleri, torba yasasında olmayı talep ettiklerini bildirdi. Meclis tatile girmeden önce bir torba yasaya şeflerin de 3600 ek göstergeden yararlanmaları için ek madde konulmasını talep ettiklerini belirttiler.

Kamu Şefleri Platformu Üyesi Ahmet Çeken ise kamu şeflerinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesin için TBMM bünyesinde grup başkanvekilleri düzeyinde görüşme yapıldığı aktarıldı. Destek taleplerinde bulunduklarının altı çizildi. Yakında Meclis’e sunulması beklenen torba yasasının içinde kamu şeflerinin de yer almasını talep ettiklerini bildirdi.

Başa dön tuşu