Ekonomi

3 müjde peş peşe geldi! EYT’li, SSK ve Bağ-Kur’lu milyonları ilgilendiriyor! Beklemeden emekli olmak için bu maddeyi değerlendirin

Erken emeklilik herkesin gündeminde. Milyonlar EYT’nin çıkmasını beklerken 3 ayrı müjde geldi. Erken emekli olmak için hemen bu maddeyi değerlendirin.

3 müjde peş peşe geldi! EYT’li, SSK ve Bağ-Kur’lu milyonları ilgilendiriyor! Beklemeden emekli olmak için bu maddeyi değerlendirin. Milyonlarca kişi erken emeklilik için EYT yasasının çıkmasını bekliyor. Ancak uzmanlardan emekliliği öne çekebilecek çok önemli açıklamalar geldi. Bu maddeyi kullananlar EYT beklemeden emekli olma hakkına sahip olacak. Peki, EYT son durum ne? EYT ile kimler emekli olabilir?

Erken emekli olmak isteyenler için uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. EYT SSK BAĞ-KUR 4C’li olmak fark etmiyor. Yeni yılda hemen emeklilik için bu detaylara dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar emeklilik bekleyenlerin tüm sorularına cevap verdi. İşte erken emeklilik ile ilgili merak edilenler…

BORÇLANMA SÜRELERİNİ KAÇIRMAYIN

Eğer tüm prim gün sayılarını ödemiş olmanıza rağmen hala emekli kartınızı elde edemiyorsanız kesinlikle borçlanma sürelerini kaçırmayın. Erkeklerde askerlik borçlanması kadınlarda ise doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Aynı zamanda doktora öğrenimi yapan ve tıpta uzmanlık için yurt içinde ya da yurtdışında eğitim alan kişilerin de borçlanma hakkı var. Bu sebeple hakkınız olan borçlanma sürelerini sosyal güvenlik kurumu üzerinden öğrenerek borçlanma yapabilirsiniz.

O AYNI ANDA İKİ İŞTE ÇALIŞABİLİRSİNİZ

Emekliliği öne çekmek için yapabileceğiniz diğer bir eylem ise aynı anda iki işte çalışmak. İşçi olarak birden fazla işte çalışmak ve SGK pirimi yatmasından sosyal güvenlik kurumu açısından herhangi bir sakınca bulunmuyor. Eğer işveren başka bir işte çalışmamıza izin veriyorsa iki yerden Sosyal güvenlik pirimi alabilirsiniz. Buradaki en önemli ayrıntı işverenin ikinci işi yapmanıza izin verdiğini onaylamasıdır.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞUNA BAKANLAR ERKEN EMEKLİ OLABİLİR

Kadınlar için erken emekliliğin başka bir formülü daha var. Ağır engelli çocuğu bulunan kadınlar çocuğuna bakmakla yükümlü ise on yıl sigortalı çalıştıktan sonra emeklilik dilekçesi verebilir. Ancak bu dilekçeyi vermek için öncelikle çocuğunuzun tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporu gerekmektedir. Eğer çocuğunuz için bu raporu alabilirseniz on yılda emekli olmanız mümkündür.

MALÛLEN EMEKLİLİK

Çalışma hayatı sırasında iş gücünü belli bir oranda kaybedenlere de erken emeklilik hakkı veriliyor. Yani çalıştığınız süre boyunca geçirdiğiniz bir iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle işgücü kaybı yaşıyorsanız erken emekli olma şansına sahipsiniz. Malûlen emeklilik şartları arasında 15 yıl sigortalı olarak çalışmak bulunmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyanlar Sosyal güvenlik kurumuna yazılı bir dilekçeyle başvuru yaparak emeklilik hakkını elde eder. Ancak malûlen emekli olabilmek için de Tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporu gerekmektedir.

SAHTE İŞ YERİNE DİKKAT

Özellikle EYT ile emekli olmayı bekleyenlerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar var. Mutlaka Sosyal güvenlik kurumundan hizmet dökümü almalı şüpheli harflerin olup olmadığına bakmalısınız. Hizmet dökümünde Ş, S ve K harfleri olanların Sosyal güvenlik kurumuna dilekçe yazarak düzeltme istemesi gerekmektedir.

Başa dön tuşu