Ekonomi

30 gün içinde başvuru şartı var! Şartları sağlayan herkese 8000 TL maaş bağlanacak

İŞKUR’dan duyuru geldi. 30 gün içinde başvuru yapanlara 8.000 TL maaş bağlanacak. Başvuru şartları da peş peşe açıklandı.

30 gün içinde başvuru şartı var! Şartları sağlayan herkese 8000 TL maaş bağlanacak. Türkiye iş kurumu, başvuru şartlarını taşıyan herkese 8.000 TL maaş bağlıyor. Ödemenin en önemli şartlarından biri ise 30 gün içinde başvuru yapmak. İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden duyuru yapıldı. 2023 yılı asgari ücret zammının belli olması ile birlikte ödeme tutarı da arttı. İŞKUR işsizlik maaşı başvuru şartı ve merak edilen tüm detaylar haberimizde…

2023 yılında devletin yaptığı ödemelerin büyük çoğunluğu arttı. Asgari ücret zammının netleşmesi ile birlikte asgari ücrete Endeksli olarak yapılan ödemelerde artış oldu. Özellikle İŞKUR’dan alınan desteklere yapılan zamlar vatandaşlar tarafından da merak ediliyor. İşsiz olan ve bu sebeple de İŞKUR’dan işsizlik maaşı almak isteyenler için hem yeni ücretler hem de başvuru şartları belli oldu. Peki, kimler işsizlik maaşı alabilir? 2023 en düşük işsizlik maaşı ne kadar? İŞKUR’un her ay maaş gibi vereceği işsizlik maaşı ile ilgili merak edilenler haberimizin devamında…

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Çalıştığı iş yerinden kendi kusuru ya da hatası dışında ayrılan ya da ayrılmak zorunda kalan kişilere İŞKUR tarafından işsizlik maaşı bağlanıyor. Ancak İşsizlik maaşı alabilmek için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Bunlardan biri de hissiz kalmadan önce 120 gün hizmet aksine tabi olmuş Olmak. ayrıca işsizlik maaşı alacak kişinin hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi Ödemiş olması gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içinde kişinin en altı en az 600 gün prim ödemesi yapmış olması da şartlar arasında yer alıyor.

30 GÜN İÇİNDE BAŞVURU ŞARTI VAR

İşsizlik maaşı alabilmenin diğer bir şartı ise hizmet akdi sona erdikten sonra en fazla 30 gün içinde başvuru yapmak. İşsizlik maaşı başvurularının İŞKUR şubelerinden yapılacağı gibi online ortamda da yapılabileceği öğrenildi.

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Asgari ücret zammı ile birlikte İŞKUR tarafından ödenen işsizlik maaşında da artış oldu. Geçen yıl 2 bin 568 ila 5 bin 137 TL arasında yapılan işsizlik maaşı yeni asgari ücrete endeksli olarak en düşük 4 bin 3 TL iken en yüksek 8 bin TL olarak ödenecek.

Başa dön tuşu