Ekonomi

300 TL Üzerinde Bir Elektrik Fatura gelenler dikkat

Elektrik tüketimimize yeni yılda gelen zam sonunda çok fazla kişi yüksek gelen bu tüketim bedellerinden şikayet ediyor. Enerji giderlerini düşürmek isteyen vatandaşlar tasarruf yolları arıyor. Peki küçük değişiklikler yaparak faturalarınızı en alt seviyelere indirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Yapılacak İşlerinizin Zaman Dilimini Değiştirin

Elektrik tüketim alışkanlıklarınızı değiştirin. Elektrik firmalarının yapmış olduğu düzenlemelerde fiyatların daha uygun olduğu saatlere işlerinizi yapmayı planlamak, hatrı sayılır miktarda faturanıza yansıyacaktır. Elektrik sağlayıcıların belirlemiş olduğu ve fiyatların en ucuz olduğu zaman dilimi gece yarısı 22.00 ile sabaha karşı 06.00 saatleri arası olduğunu belirtildi. Bu belirtilen saatler arasında çamaşır makinesinin ve bulaşık makinesinin çalıştırılması, ütü yapma zamanınızı gece 22.00’den sonraya programlamanız faturalarınızın tutarının düşmesine neden olacaktır.

Meskenlerde kullanılan elektrik tüketim durumunuza göre, üç farklı zaman dilimi mevcut. Her zaman dilimleri için ayrı fiyat politikası uygulanmakta. “06.00-17.00’’ saatleri arası olan dilim gündüz dönemi ve en pahalı elektrik tüketim katsayılarının olduğu zaman dilimidir. ‘’17.00-22.00’’ saatleri arası puant dönemi olarak adlandırılır ve orta segment faturalandırma yapılır. Elektrik katsayısı en ucuz olan zaman dilimi ise ‘’22.00-06.00’’ saatleri arası gece dönemidir.

Elektrik kurumlarına abone olan vatandaşlar mutlaka faturalarını incelemeliler ve fatularında yer alan tüketim değerlerine göre, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirmeliler. Abone olan bireyler üç zamanlı tarifeyi tercih edip yüksek oranda tasarruf yolunu seçebilirler.

Başka Hangi Yollar İle Elektrik Tüketim Miktarınızı Azaltabilirsiniz?

Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişlerini prizlerden çekin. Açık olan ve gereksiz yanan lambaları kapatın. Ampul kullanımlarınızda LED olan ve tasarruf sağlayabileceğiniz ampul modellerini tercih edin. Yeni elektrik ile çalışan aletler ve makineler alırken enerji dostu ve verimliliği sağlayan cihazları tercih edin. Gün ışığını hayatınızın içine sokun ve daha çok gün ışığı ile gündüz aydınlatmanızı sağlayın. Kullanmadığınız ve boş olan odalara enerji harcamayın, ısıtmayın ya da soğutmak için enerji sarf etmeyin. Güneş enerjisi panelleri kullanarak tasarruf elde edin. Buzdolabınıza sıcak yemek koymayın, buzdolabınızın kapağını sıklıkla açıp kapatmayın.

Fırın kullanımınızda seramik ya da cam olan ürünleri tercih edin ve fırının sıcaklığını azaltacak hareketlerden kaçının. Çamaşır makinenizi ve bulaşık makinenizi dolmadan çalıştırmayın. Ütü yapacağınız zamanı iyi belirleyin ve toplu olarak ütünüzü yapın, sıcak olan ütünüzden mümkün olan kadar kıyafetinizi ütüleyin. Telefonlarınızı şarjda bırakmayın, dolduktan sonra prizden şarj aletinizi çıkartın. Gereksiz yere kettle kullanmayın, kullanacağınız kadar su ısıtın, kurutma makinenizi gereksiz çalıştırmayın, doğal yollar ile çamaşırlarınızı kurutun, elektrikli şofben kullanımlarınızda boruların yalıtımına dikkat edin ve su akışının en aza inmesi için duş kabinine yakın yere montaj yaptırın.

Elektrik Tüketim Miktarının Düşürülmesinde Eğitimin Ve Bilinçlenmenin Rolü Nedir?

Elektrik tüketim alışkanlığınızı değiştirerek ve daha bilinçli davranarak ödeyeceğiniz fatura tutarınızı düşürebilirsiniz. Faturanızın yüksek gelmesine sebep olan ve en yüksek watt ile tüketim miktarını arttıran cihazlar küçük ev aletleri dediğimiz grup içindeki cihazlar olarak görülmektedir. Bunlar ütü, su ısıtıcıları, tost makineleri ve saç kurutma makineleri olarak göze çarpmaktadır. İhtiyaç dahilinde ve gerekli olduğu kadar kullanım sağlanması elektrik tüketiminizi azaltacak ve aile bütçenize katkıda bulunmanıza neden olacaktır.

Tüm ev halkının, ebeveynlerin ve çocuklarında iyi bir eğitim alması ve bu bağlamda tüketimlerini yaşam şekli haline getirmeleri ile ödeme yaptıkları tutarı minimize edebileceklerdir. Evinizin içinde ufak notlar şeklinde uyarılarda asabilirsiniz, gereksiz ise söndür gibi uyarılar görünür yerlere koyabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu