Ekonomi

4A 4B 4C fark etmiyor! Her ay çift maaş alma imkanı var! Emekliler sevinçten havalara uçacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vatandaş an bomba destek. Her ay çift maaş alma imkanı var. Üstelik 4A 4B 4C fark etmiyor. Şartları taşıyan herkes çift maaştan faydalanabiliyor.

4A 4B 4C fark etmiyor! Her ay çift maaş alma imkanı var! Emekliler sevinçten havalara uçacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, hem emeklilere hem de emeklilerin yakınlarına yardım yapmaya devam ediyor. Anne ya da babasını kaybeden ya da eşi vefat eden kadınlara SGK tarafından özel fırsatlar sunuluyor. Üstelik 4A 4B 4C fark etmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, dul ve yetim maaşı olarak çift maaş alma imkanı veriyor. Hem babasını hem annesini kaybedenler ya da aynı anda anne ve babasını Kaybedenler bu imkanından yararlanabiliyor. SGK çift maaş ödemesi ile ilgili merak edilenler haberimizde…

Eşi ya da annesi babası vefat eden kadınlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından birden fazla maaş alma imkanı sunuluyor. SGK tarafından çift maaş imkanı sağlandığı durumlara bazı şartlar aranıyor. Vefat eden eşinin sigorta türü ne bakmadan kadınların anne ve babasından maaş alması mümkün. Sigorta girişi 2008 yılından önce olan eş vefat ederse en az 1800 gün prim ödemesi bulunması halinde kadınlara dolaylı bağlanıyor. Ama aynı durumda anne ve babadan da maaş almak mümkün hale geliyor.

AYNI ANDA İKİ MAAŞ ALMA ŞANSIMIZ VAR

Sigortalı olarak çalışan ve sonrasında emekli olan kadınlar eşleri başka bir kurumdan emekli ise vefat etmiş ise aynı anda çift maaş alma şansına sahip oluyor. Aynı zamanda anne ve babada da farklı kurumlar olması halinde çift maaş alma hakkı bulunuyor. Hatta Sigortalı kadınlar kendileri emekli olmaları durumunda anne ve babaları farklı kurumlardan emekli ise 3 maaş birden alabiliyor. Yani SGK’lı bir kadın anne ve babasını kaybettikten sonra babası Emekli Sandığı annesi BAĞ-KUR emeklisi ise 3 maaşı aynı anda alabiliyor.

ÖLÜM AYLIĞI KİMLERE VERİLİYOR?

Dul ve yetim aylığı olarak da bilinen Ölüm aylığı kimlere veriliyor sorusunun yanıtı da merak konusu. Ölüm aylığı vefat eden Sigortalı kişinin yakınlık durumuna göre bağlanıyor. Öncelik eşi ve çocukların da olurken bekar olması durumunda anne ve babaya da Ölüm aylığı bağlanabiliyor.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALMA ŞARTLARI

Sigortada eşi vefat eden kadınlara %50 ila yüzde 75 arasında dul ve yetim aylığı bağlanabiliyor. Kişilerin emeklilik türüne göre bağlanacak olan aylık farklılık gösteriyor. Dul ve yetim aylığı kurumlara göre şu şekilde bağlanabiliyor:

BAĞ-KUR emeklisi olduğunda maaşın %50’si,

Memur emeklisi olduğunda da maaşın %75’i kadar aylık verilmektedir.

Başa dön tuşu