Ekonomi

4A, 4B, 4C, SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca kişiye müjde! 1000 TL kış desteği verilecek, başvuru şartı yok

Milyonların beklediği yardım duyurusu geldi. Çalışan kesime bu kış doğal gaz desteği ödenecek. 4A, 4B, 4C, SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca kişi faydalanacak.

4A, 4B, 4C, SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca kişiye müjde! 1000 TL kış desteği verilecek, başvuru şartı yok. Çalışanlara doğalgaz yardımı müjdesi geldi. Artık sadece dar gelirli ve ihtiyaç sahipleri değil aynı zamanda çalışanlara da kış desteği var. Üstelik aylık 1000 TL olarak ödenecek. Devlet kış desteği konusunda elini taşın altına koydu. Milyonlarca çalışan kış aylarında rahat bir nefes alacak, fatura yükünden bir nebze de olsa kurtulacak. Çalışanların maaşına ek doğalgaz yardımı hesaplarına yatacak. 4A, 4B, 4C, SSK ve Bağ-Kur’lu herkes ödemeden yararlanabilecek.

Milyonlarca çalışanın hesabına her ay karşılıksız 1000 TL ısınma desteği yatacak. Dar gelirli ve ihtiyaç sahipleri için ödenen kış desteği artık çalışanlara da verilecek. TBMM’den onay çıktı, ödemeler bu ay itibariyle hesaplara yatmaya başlayacak. Çalışanların başvuru yapmasına da gerek yok. Doğrudan işveren tarafından ödenecek olan ısınma yardımında başvuru şartı aranmıyor. Direkt olarak hesaba yatıyor.

TBMM’DEN BEKLENEN ONAY ÇIKTI

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yapılan torba yasa görüşmelerinin sonunda çalışanlara işverenler tarafından verilecek doğalgaz yardımlarına ilişkin de bir madde bulunuyordu. Söz konusu maddeye göre işverenler artık çalışanlarına ödedikleri ısınma desteğini vergiden düşebilecek. Yani işverenler çalışanlarına verecekleri ısınma yardımı için SGK primi ödemeyecek, bu para işçinin hesabına geçecek ve maaşına eklenecek. 2023 yılı haziran ayına kadar düzenli olarak işveren bu parayı işçinin maaşına eklemeye devam edecek.

BAŞVURU ŞARTI ARANMIYOR

Peki işçilere verilecek olan doğalgaz desteği için başvuru şartı var mı? İşçilerin bu konuda herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yok. Bu ödemeler işverenler tarafından doğrudan yapılıyor. Ayrıca işverenler bu ödemeyi yapmak zorunda da değil. Ancak çok sayıda işveren bu konuda çalışanlarına destek oluyor. Devletin de böyle bir ayrıcalık sağlaması ile beraber işverenlerin çalışanlarına daha fazla ısınma desteği vermesi söz konusu olabilir.

Uygulama geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçerek yasalaşmıştır. Haziran ayına kadar işverenlerin çalışanlarına destek ödemelerine devam edeceği tahmin ediliyor. Doğalgaz desteği işverenlerin de uyuması durumunda 8 ay boyunca devam edecek. Yani çalışanların 8 ay boyunca faturalarının bin liralık tutarı işverenler tarafından karşılanacak. Devlet ve bu konuda prim ve vergi almayacak.

Başa dön tuşu