Ekonomi

5 milyar dolarlık mevduat anlaşması imzalandı! Suudi Arabistan ve TCMB’den büyük anlaşma!

Suudi Arabistan ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) arasında 5 milyar dolarlık mevduat anlaşması sağlandı. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda söz konusu anlaşma ile Türkiye’nin ekonomik ve sosyal büyümesi ve sürdürülebilir kalkınmasının destekleneceği ifade ediliyor.

TCMB’ye 5 milyar dolarlık mevduat yatırma kararı alan Suudi Arabistan, bir süredir gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında anlaşmaya vardı. En son geçtiğimiz Kasım ayında yapılan bakanlar düzeyindeki görüşmeler sonrasında imzalar atılmıştı. Suudi Arabistan Turizm Bakanı ve Suudi Arabistan Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al Khateeb ile TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında anlaşma imzalandı.

BAKAN NEBATİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ!

Suudi Arabistan ile TCMB arasında 5 milyar dolarlık mevduat anlaşmasının yapılmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den konuya ilişkin açıklama geldi. Suudi Arabistan Kalkınma Fonu tarafından TCMB’ye 5 milyar dolarlık mevduat yatırılması kararının Suudi Arabistan yönetiminin Türk ekonomisine olan güveninin ve ortak çabaların bir sonucu olduğuna işaret etti.

Suudi Arabsitan’ın yanı sıra Azeri devlet petrol fonu Sofaz’ın Merkez Bankası’nda depo mevduat hesabı bulunuyor. Azerbaycan devlet fonu TCMB’de tuttuğu 1 milyar euro’luk depo hesabının vadesini uzatmıştı. Ayrıca Çin ile 6 milyar dolar, katar ile 15 milyar dolar, BAE ile 5 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere karşılığı 28 milyar dolar olan swap anlaşması bulunuyor. Bankacılık hesaplarına göre swapların 23 – 24 milyar doları ise rezervlerde bulunuyor.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİNDE GERİLEME GÖRÜLDÜ!

Merkez Bankası’ndan son haftalarda gelen veriler ise dikkat çekiyor. Bu kapsamda geçtiğimiz Şubat ayı başında 8 yılın zirvesine çıkan TCMB rezervlerinde görülen gerileme geçen haftada da devam etti.

TCMB verilerine göre 24 Şubat haftasında brüt rezervle 121,2 milyar dolara geriledi. Böylece 3 Şubat haftasından bu yana rezervler 8,5 milyar dolarlık düşüş yaşandı. Net rezervlerde de geçen hafta gerileme yaşandı. 24 Şubat haftasında 21,4 milyar dolardan 20,2 milyar dolara geriledi. Yapılan yeni anlaşmalar sonrasında gelecek döneme ilişkin veriler ise yakından takip edilecek.

Başa dön tuşu