Ekonomi

5500 lira ve üstü maaş alan emekliler çıldıracak! Mart ayında bankaların muslukları açılıyor, peş peşe duyuru yapıldı

Emekli banka promosyon ödemelerinde yeni dönem başlıyor. EYT’lilerin emekli olacak olması tüm dengeleri değiştirdi. Mart ayında promosyon rekora koşacak.

TBMM gündeminde bulunan emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile birlikte Mart ayında Milyonlarca kişi emeklilik hakkını elde edecek. EYT yasası ilk etapta tüm şartları Taşıyan 2 milyon 250 bin kişiyi kapsayacak. Sonrasında ise Şartları yerine getiren Milyonlarca kişi yine kademeli olarak emeklilik hakkı elde edecek. Tabii ki bu durumda bankaların işlerini kabarttı. Son dönemlerde emekliler için ciddi promosyon ödemeleri yapan bankalar EYT’lilerin de emekli olacak olması ile birlikte rakamı daha da arttırdı.

Bankaların 2023 emekli promosyon ücretleri 6.000 ila 8000 TL arasında değişiyor. Şu anda mevcut durumda 13.5 milyon emekli varken EYT’lilerin emekli olması ile birlikte bu sayı 16 milyona yükselecek. Emeklileri maaş müşterisi yapmak isteyen bankalar ise bu durumda kesenin ağzını açacak. Yani EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte bankalar arasında emekli maaş promosyonu rekabeti yeniden başlayacak. Şu ana kadar en yüksek ödeme 8.000 TL olurken Mart ayından itibaren bu rakamın neredeyse 3’e katlanacağı iddia edildi.

PROMOSYONDA KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR

Emekliler Şubat ayı promosyon ödemelerine odaklanırken şimdiden mart ayı için hazırlıklar başladı. al bankalar, şu anda ilk 3.000 ila 8000 TL arasında olan promosyon ücretlerini daha da arttıracak gibi görünüyor. Hem özel bankalarda hem de kamu bankalarında bu yönde büyük bir çalışma devam ediyor. gelinlik bilgilere göre ise Şubat ayında 8000 TL olan en yüksek promosyon ücreti Mart ayında 3 katına çıkacak.

SÖZLEŞME SÜRESİ 5 YILA ÇIKABİLİR

Banka kaynaklarından alınan bilgiye göre bankalar Şubat ayında yine 8.000 TL’ye Varan promosyon ödemesi yapmayı hedeflerken Mart ayında bu rakam daha da artacak nokta gelenek bilgilere göre EYT’lilerin de emeklilik hakkını elde etmesiyle promosyon fırsatları 8000 TL’ye kadar yükselecek. Bunun yanında bankaların sözleşme süresini değiştirme hamlesi olacağı da konuşuluyor. Yani şu anda 3 yıl olan taahhüt süresinin 5 yıla çıkarılması gündemde.

Bu konuda daha önce kamu kurumları ile yapılan anlaşmalarda sürelerin 5 yıl olduğu sözleşmeler imzalanmıştı. şimdi bankalar bir yandan yüksek promosyon vermeyi hedeflerken bir yandan da emeklileri daha uzun süreli müşteri yapmayı planlıyor.

KRİTİK GÜN 1 MART 2023

Emekli maaş promosyonlarında kritik gün belli oldu. 1 Mart 2023 tarihinde ilk maaşlarını alacak olan emekliler promosyon için bankaların kapısını çalacak. bu tarihten itibaren bankalarında EYT’li emekliler için yaptığı promosyon dopingi kesinlikle kazanmış olacak.

Başa dön tuşu