Ekonomi

900 TL ile 2500 TL yardım ödemeleri hesaplara geçti! Bakan Yanık az önce duyurdu, hemen kontrol edin

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık az önce duyurdu! 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişen yardım ödemeleri hesaplara yattı. Hemen hesabınızı kontrol edin…

900 TL ile 2500 TL yardım ödemeleri hesaplara geçti! Bakan Yanık az önce duyurdu, hemen kontrol edin. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak ödenen doğalgaz tüketim desteği kış dönemi ödemeleri bugün itibariyle başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Az önce sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak ödemelerini hak sahiplerinin hesaplarına yatmaya başladığını duyurdu. Dar gelirli ailelere doğalgaz tüketim desteği olarak 900 lira ile 2 bin 500 TL arasında yardım veriliyor. Sağlık raporu olan Kronik hasta olanlara ise %5 ek ödeme yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık son dakika yardım ödemesi duyurusu yaptı. Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamaya göre ihtiyaç sahibi ailelere bakanlık tarafından verilen doğal gaz tüketim desteği kış dönemi ödemeleri hesaplara yattı. e-Devlet sistemi üzerinden 5 Eylül tarihinde başvuruları kabul edilen kış dönemi ödemelerinin ilk ödemesi bugün hesaba geçti. Vatandaşlar Kış ayları boyunca düzenli olarak bu destekten faydalanabilecek.

KİRACILARDA FAYDALANABİLİYOR

Geçtiğimiz yıl sadece ayı sahipleri için yapılan doğal gaz tüketim desteği ödemelerinden bu yıl kiracılarda yararlanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ödemelerin aylık 900 lira ile 2 bin 500 lira arasında değiştiğini söyledi. bakan yanık ısıl harita baz alınarak destek ödemelerini belirlendiğini de dile getirdi. Bakan yanık açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ilişkin başvurular sürüyor. Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek.”

KRONİK HASTALIĞI OLANLARA %5 EK ÖDEME YAPILIYOR

Doğalgaz tüketim desteği ödemelerinden Kronik hastalığı olan vatandaşlar daha yüksek miktarda faydalanabiliyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak verilen doğal gaz tüketim desteği kronik hastalara %5 daha fazla ödeniyor.

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Doğalgaz tüketim desteği kış dönemi ödemelerinden faydalanabilmek için aranan başvuru şartları şu şekilde;

  • Türk vatandaşı olması,
  • e-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
  • Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kriterlerini birlikte sağlaması gerekir.

Ödemeler kişi bazı değil hane bazlı olarak yapılıyor. o sebeple hane içinde sadece bir kişinin başvuru yapması yeterli oluyor.

Başa dön tuşu