Ekonomi

ABD’den tarım dışı istihdam rakamları geldi! Tüm dünya bu rakamları bekliyordu! Beklentiden çok fazla

Dünyanın resesyona sürüklenmesi endişesi nedeniyle merkez bankaların şahin tutuma geçmesi kaçınılmaz görünüyordu. Özellikle Amerikan Merkez Bankası FED’in devam eden şahin tutumu öngörülebilir bir hal almışken; öngörülemeyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarım dışı istihdam rakamlarının piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyordu. Geçtiğimiz gün açıklanan ABD tarım dışı istihdam rakamları beklentin üzerinde gerçekleşti.

Bir süredir piyasa analistlerin işaret ettiği ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Şubat ayına ilişkin verileri paylaşan ABD, beklentilerin üzerinde gelen rakamların ortaya çıktığını gösterdi. Analistlerin gözü ABD’den gelen tarım dışı istihdam rakamlarındayken, bu rakamların piyasaya etkileri de şimdilik merak konusu. İşte şubat ayı ABD tarım dışı istihdam rakamları…

ABD’DEN ŞUBAT AYI VERİLERİ GELDİ

Şubat ayına ilişkin verileri paylaşan ABD, 311 bin net tarım dışı istihdamla 225 bin olan beklentinin üzerinde bir istihdam artışı yaratarak, beklenenden farklı bir tablo çizdi. Rakamlar açısından yüzde 3,4 olarak beklenen işsizlik oranı yüzde 3,6 olarak gerçekleşti. Bu da beklentilerin dışında gerçekleşen bir başka rakam oldu. Ortalama saatlik kazançlar beklentinin altında artış kaydederken, FED’in swaplarında mart ayında yapması beklenen 50 baz puanlık faiz artışı olasılığı da bu rakamların ardından yüzde 50’nin altına düşmüş oldu.

FED’İN FAİZ ARTIRIM HIZINI YAVAŞLATMASI MÜMKÜN

ABD’nin verilerine göre, ülkede ortalama saatlik kazançlar şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 artış kaydederek, yıllık bazda yüzde 4,6 artış yaşadı. FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamaların ardından merak ile beklenilen ADP verisi yani istihdam rakamları, beklentilerin üzerinde artış gösterinde FED’in geri adım atabileceği de konuşulmaya başlandı. ADP verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Şubat’ta 242 bin artarken; bu rakam tahminlerde 200 bin sınırında kalmıştı. JOLTS iş ilanları ve ADP özel sektör istihdamı rakamlarının ardından son olarak perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi 211 bin kişilik yükselişle 195 bin seviyesindeki beklentiyi aşarak, beklentilerin üzerinde gerçekleşen bir başka ABD verisi oldu. ABD’nin rakamlarının etkisinin bu hafta piyasaları sarması bekleniyor.

Başa dön tuşu