Ekonomi

ABD’nin ünlü bankası battı! Ünlü ekonomist hemen uyarıda bulundu: Korkunç sonuçlanır…

Amerika’da SVB bankasının batmasından sonra piyasa uzmanlarından çok mühim uyarılar gelmeye devam ediyor. Piyasanın duayen uzmanlarından Prof. Dr. Özgür Demirtaş ‘’korkunç sonuçlanır’’ şeklinde konuştu ve ilave etti…

Amerika’dan gelen haberler, global piyasalarda çok kötü sonuçlara sebep oldu.. Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflası sonrası Twitter’da gerçekleştirilen bir space yayınında, Prof. Dr. Özgür Demirtaş önemli değerlendirmelerde bulundu. “ABD Bankası’nın Batışı ve Dünya Ekonomisi” başlıklı konuşmasında, Demirtaş, dünya ekonomisinin geleceği hakkında uyarılarda bulundu.

Başka mevduata sahip olanlara “ders olsun” gibi bir yaklaşımın korkunç sonuçları olabileceğine dikkat çeken Demirtaş, sorunun acilen çözülmesi gerektiğini vurguladı. SVB’nin iflası sonrası büyük bir panik yaşandı ve piyasalar ile yatırımcılar da endişelenmeye başladı. Yatırımcılar bu noktada ne yapmalı işte Demirtaş’ın önerileri…

ÖZGÜR DEMİRTAŞ HERKESİ UYARDI

Ekonomist Özgür Demirtaş, ABD’de büyük bir paniğe yol açan Silicon Valley Bank ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. SVB’deki mevduatların tamamının güvence kapsamına alındığını duyurmak için ABD yetkililerinin hemen bir açıklama yapması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Demirtaş, önceki akşam sosyal medya platformu Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, sorunun bu gece ya da yarın çözüleceğini düşündüğünü belirtti. Ayrıca, ABD’nin tüm mevduat sahiplerine parasını ödeyeceğine inandığını ve regülatörlerin cuma günü yaptıkları açıklamalardan geri adım atacaklarını düşündüğünü ifade etti.

BU KRİZ KİME YARAR?

Ekonomist Özgür Demirtaş, ABD’nin mevduat sahiplerine parasını ödemesi gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde ABD’deki küçük ve orta ölçekli bankaların bile gişelerinde yoğunluk yaşanacağını belirtti. Demirtaş, 18 trilyonluk ekosistem içerisinde yalnızca 170 milyar dolarlık mevduattan bahsedildiğine ve bu rakamın bile yüzde 1’i olmadığına dikkat çekti. Problemin kısa zamanda çözüme kavuşması gerektiğini ifade etti.

Ekonomist Özgür Demirtaş, Silicon Valley Bank’ın batışından sonra ABD Merkez Bankası’nın (FED) biraz kendini durdurabileceğini ve bunun bilhassa Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin faydasına olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Demirtaş, değerlendirmelerinde 2024 yılını işaret ederek ABD’nin parasal sıkılaşmadaki adımlarını geri çekeceğini ve enflasyonun biraz düşeceğini belirtti. Ayrıca bu durumun tüm riskli yatırımların yükseliş eğiliminde olacağını şaret ettiğini ifade etti.

Başa dön tuşu