Ekonomi

Aile Bakanı Derya Yanık Müjdeyi Verdi! Milyon TL paralar hesaplarda

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destek yapmaya devam ediyor. Bakan Derya Yanık bu sefer 336 bin hanenin faydalandığı 271,7 milyon TL’ lik destek için önemli açıklamalarda bulundu. işte detaylar…

Son zamanlarda küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Globalleşen uluslararası sistem, ülkelerin birbirine karşılıklı bağımlı bir şekilde işlendiği bir yapıyı oluşturmaktadır. Dolayısı ile Türkiye de küresel piyasalarda etkili olan yüksek enflasyondan etkilenmekte ve ekonomik krizden etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu bağlamda ihtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çeşitli destekler veriyor.

Bakan Derya Yanık Müjdeyi Verdi!

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin etkileri Türkiye’ de de kendisini göstermektedir. Bu bağlamda her gün bir başka sektöre zam haberleri ile uyanır olduk. Giyim, gıda, enerji, akar yakıt ve daha birçok sektörde zamların yapıldığını ifade edebiliriz. Böylesi bir ortamda gerekli ihtiyaçlarını sağlayamayan aileler bulunmakta.

İhtiyaç sahibi ailelere belirlenen şartları yerine getirmeleri koşu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çeşitli destekler sunmaktadır. Geçtiğimiz aylarda eğitim ve öğretim hayatının başlaması ile de eğitim desteği verilmişti. Bu bağlamda desteklerin farklılık gösterdiğini açıklayabiliriz. Bu destek giyim, gıda, eğitim ve diğer birçok alanda kendisini göstermektedir.

Gerekli desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşlar e- devlet üzerinden başvuru yapmalıdır. Başvurusu kabul edilen vatandaşlara destekler verilmektedir. Bakan Derya Yanık 336 bin hanenin toplam 271,,7 milyon TL’ lik doğal gaz tüketim desteği verdiklerini açıkladı.

271,7 Milyon TL’lik Destek Yapıldı! Hesaplarda!

Küresel olarak yaşanan ekonomik krizin ülkemize olan etkilerine değindik. Bu bağlamda ihtiyaç sahibi milyonlarca insan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın yapacağı destekleri yakından takip ediyor. Çeşitli alanlarda yapılan destekler arasında giyim, eğitim, gıda ve doğal gaz yer almaktadır.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ihtiyaç sahibi aileler için doğal gaz desteği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, başvuruların e – Devlet üzerinden 5 Eylül 2022 tarihinden itibaren alınmaya başlandığı bildirildi ve “Başvuruda bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon TL’ lik destek verdik” ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık ihtiyaç sahibi olan ailelerin doğal gaz altyapısı olan 603 ilçede ikamet eden ve ikamet adresinde doğal gaz aboneliği olan bütün vatandaşların destekten faydalanabildiğini açıkladı. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “ihtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğal Gaz Tüketim Desteği’ nde kış dönemi ödemelerimiz başladı. ısıl harita baz alınarak belirlediğimiz destek tutarımız yıllık 900 TL- 2.500 TL arasında değişiyor” açıklamalarında bulundu.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık sözlerine “İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış dönemine ilişkin başvurular sürüyor. Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek. Vatandaşlarımız, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak” şeklinde devam etti. Burada doğal gaz tüketim desteği’ nden hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan evlerin faydalanabildiğinin altının çizildiğini ifade edebiliriz.

Ayrıca, Bakan Yanık, “ Vatandaşlarımızın başvuru sırasında hastalığına dair rapor bilgilerini sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” dedi.

Başa dön tuşu