Ekonomi

Aile Bakanlığı açıkladı! Bugün başvuru yapana 15 Ocak’ta en az 3699 TL yardım verilecek! Hasta ve yaşlı yakınına bakanlar acele etsin

Hasta ve yaşlı yakınına bakanlara bakanlıktan müjdeli haber. Tarih belli oldu, zam miktarı açıklandı. 15 Ocak’ta hesaplara en az 3699 TL nakit yardım yatacak. Başvuru için son günler…

Aile Bakanlığı açıkladı! Bugün başvuru yapana 15 Ocak’ta en az 3699 TL yardım verilecek! Hasta ve yaşlı yakınına bakanlar acele etsin. Asgari ücret zammı sonrası milyonlarca kişinin yararlandığı sosyal yardımlarda da artış var. Yeni yılda bir çok yardım parası hesaplara zamlı olarak yatacak. İlk zamlı ödeme 15 Ocak tarihinde verilecek. Özellikle Aile Bakanlığına başvuru yaparak yardım almak isteyenler son günleri kaçırmasın. Çünkü bugün başvuru yapanlar ilk zamlı maaşlarını 15 Ocak tarihinde alacak. Evde hasta yakınına bakanlara bugün bakanlıktan son çağrı geldi. Hemen başvuru yapın, Ocak ayı evde bakım maaşı ödemesinden yararlanın.

Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla başvuru şartlarını taşıyan kişi maaş ödemesi yapıyor. Her ay düzenli sosyal yardım almak için öncelikle size uygun yardım kalemini seçmeniz ve ardından da istenen şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan yardım kalemlerinden biri de evde bakım maaşı. Evde, hasta, yaşlı veya engelli yakınına bakanlar, bu sebeple çalışmayanlar başvuru yaparak evde bakım maaşı alabiliyor. Evde bakım parası her ay düzenli olarak hesaplara yatıyor. Üstelik 6 ayda bir de artıyor. Peki 2023 Ocak ayı evde bakım maaşı ne kadar oldu? İşte yeni zamlı evde bakım maaşı?

2023 OCAK ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL?

Devlet tarafından ödenen sosyal yardımlardan bazıları asgari ücrete bazıları ise enflasyona endeksli olarak ödeniyor. Evde bakım maaşı, her 6 ayda bir TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda artıyor. Şu anda her ay ödenen evde bakım maaşı 3340 TL. Ancak TÜK tarafından 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan enflasyon rakamları sonrasında evde bakım maaşına da zam gelecek.

Peki 2023 zamlı evde bakım maaşı ne kadar olacak? Henüz enflasyon verileri kesinleşmediği için net bir rakam vermek mümkün değil. Ancak örnek hesaplama tablosu belli oldu. Buna göre evde bakım maaşı yüzde 10 zam gelmesi halinde 3699 TL, yüzde 20 zam gelmesi halinde 3 bin 3 TL ve yüzde 30 zam gelmesi halinde ise 4 bin 36 TL olacak. Şu anda 5 aylık enflasyon rakamlarına bakacak olursak evde bakım maaşına en az yüzde 10 zam geleceğini söyleyebiliriz.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞI ALABİLİR?

Evde bakım maaşı, hasta, yaşlı, engelli yakınına bakan ve aynı zamanda hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az olanlara veriliyor. Asgari ücretin 8500 TL olması ile beraber daha önce 1833 TL olan gelir sınırı artık 2 bin 833 TL oldu. Yani hane içinde kişi başına düşen gelir bu rakamın altında olanlar evde bakım parası için başvuru yapabiliyor.

Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin sağlık raporuna da ihtiyaç var. Başvuru sonrası Aile Bakanlığı tarafından yapılan yönlendirme sonucunda tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı imkanından yararlanmak için başvurularınızı e-Devlet üzerinden ya da Aile Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu