Ekonomi

Aile Bakanlığı PTT ile protokol imzaladı! Yılbaşına kadar başvuru yapanlara aylık 13 bin TL yardım verilecek

Aile Bakanlığı duyurdu! PTT ile protokol imzalandı. Yılbaşına kadar başvuru yapanlara 13 bin TL yardım ödemesi verilecek. Başvuru yapmak için geç kalmayın.

Aile Bakanlığı PTT ile protokol imzaladı! Yılbaşına kadar başvuru yapanlara aylık 13 bin TL yardım verilecek. Enerji fiyatlarında yaşanan artış ve hayat pahalılığı nedeniyle vatandaşlar devletin sağladığı destek ödemelerini daha çok araştırmaya başladı. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere aile Bakanlığı tarafından her ay düzenli destekler sağlamıyor. Kira yardımı ve fatura yardımı gibi birçok destek PTT aracılığı ile ödeniyor. Özellikle 2023 yılında gelecek zamlar öncesi vatandaşlar aile Bakanlığı’nın verdiği yardımları merakla takip etmeye başladı. Peki, kira yardımı kimlere veriliyor? Aile Bakanlığı kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Ekonomik koşullar nedeniyle hayatını devam ettirmekte güçlük çekenlere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan PTT aracılığı ile sosyal yardım ödemeleri veriliyor. Kira yardımı da vatandaşların PTT’den olabilecekleri ödemelerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle artan hayat pahalılığı sebebiyle kirasını ödemekte güçlük çeken dar gelirliler başvuru yapmaları halinde ocak ayından itibaren bir yıl boyunca düzenli olarak kira desteği alabilecek. Kira yardımı aylık 1300 TL olarak ödeniyor ve 12 ay boyunca devam ediyor. Kira yardımı başvuru şartları ve merak edilenler haberimizde…

KİRA YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?

Yeni yıl öncesi hem faturalarını hem de kirasını kara kara düşünen vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda devlet kiralarının bir bölümüne ödüyor. Kira yardımı alabilmek için bazı şartlar aranıyor. Kira yardımından faydalanacak kişilerin hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması şartına uygun olması gerekiyor. Yani dar gelirli olduğunuzu belgeleriniz şartı aranıyor. Bu şartı yerine getirenler başvurularını e-Devlet üzerinden yapabiliyor.

Ayrıca e-devlet dışında başvuru yapabileceğiniz diğer kanallar şu şekilde;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Belediyeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)

Sivil Toplum Kuruluşları

Özel Vakıflar ve dernekler

KİRA YARDIMI NE KADAR?

Kira yardımı yaşadığınız ile göre farklılık gösterebiliyor. İstanbul Ankara İzmir gibi büyükşehirlerde ödenen yardım 1300 lira tutarında ulaşıyor. Ancak küçük şehirlerde verilen yardım 750 ile 1000 TL arasında değişiyor. Bulunduğunuz ilde ne kadar kira yardımı ödendiğini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız ilde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek de kira yardımı ile ilgili bilgi almak mümkündür.

KİRA YARDIMI İÇİN HANGİ EVRAKLAR İSTENİYOR?

E-devlet üzerinden kira yardımı başvurusu yaptığınızda herhangi bir evrak ibraz etmeniz gerekmiyor. Ancak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve diğer kuruluşlar aracılığı ile yapacağınız başvurularda şu evrakları hazır etmeniz gerekiyor;

T.C. kimlik fotokopisi

İkametgah belgesi

Gelir belgesi

Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı

Başvuru evraklarını tamamlayanlar ilgili kurumlardan başvuru formunu doldurarak işlemlerini gerçekleştirebilir.

Başa dön tuşu