Ekonomi

Aile Bakanlığı PTT’den ödeyecek! Ev hanımlarına 2750 TL nakit para yardımı verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev hanımlarına PTT’den nakit yardımı yapacak. 2750 TL yardım parası için başvurular açıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, milyonlarca Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile her ay düzenli sosyal destek sağlıyor. Ev hanımlarına da yeni bir yardım duyurusu bugün geldi. Bakanlık, başvuru yapan ve gerekli şartları taşıyan ev hanımlarına 2.750 TL para yardımı yapacak. Ödeme aylık olarak verilecek. Başvuru şartları ve detaylar Aile Bakanlığı tarafından açıklandı.

Aile Bakanlığı PTT’den ödeyecek! Ev hanımlarına 2750 TL nakit para yardımı verilecek. Devletin önemli kurumlarından olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ekonomik kriz koşullarında ihtiyaç sahibi olan vatandaşın yardımına yetişmeye devam ediyor. Dar gelirli olan ve herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlar başvuru yapmaları halinde bakanlıktan düzenli sosyal yardım alabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev hanımlarına sağladığı destekler de var. Eşini kaybeden ev hanımları başvuru yapmaları halinde bakanlıktan düzenli dul maaşı alabiliyor. Dul ve yetim aylığı 2023 yılında zamlı olarak hesaplara geçiyor. İşte ev hanımlarına sağlanacak destek ödemesinin detayları…

DUL VE YETİM AYLIĞI 2750 TL OLARAK ÖDENİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan dul ve yetim aylığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapılması halinde bağlanıyor. Eşinden ayrılmış ya da eşini kaybetmiş kadınlar bakanlıktan yardım olarak 2750 TL ödeme alabiliyor. Ölüm halinde de yine aynı ödemeler ev hanımlarına bağlanıyor. Ölüm aylığı olarak da bilinen dul ve yetim aylığından faydalanmak için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılıyor.

E-DEVLET’TEN YA DA SYDV’DEN BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu yasalarına göre hayatını kaybeden emeklinin eşi çocukları anne ya da babası Ölüm aylığı alabiliyor. Dul ve yetim aylığı olarak da bilinen bu ödemeler hayatını kaybeden kişinin Varisleri arasında paylaştırılıyor. Dul ve yetim aylığı 5500 liralık en düşük emekli maaşı üzerinden hesaplanıyor. 2023 yılında dul ve yetim aylığı liseleri şu şekilde:

Yüzde 75: 4.125 lira,

Yüzde 50: 2.750 lira

Yüzde 25: 1.375 lira.

Devletin sağladığı dul ve yetim aylığı ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin başvuru işlemlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından ya da e-devlet üzerinden yapabileceği öğrenildi. Bakanlık, hayatını kaybeden sigortalının Geride kalan yakınlarının hayatlarını daha kolay idame edebilmesi için bu ödemeyi yapıyor. Dul alan ev hanımlarının evlenmesi halinde bu maaşları kesiliyor.

Hayatını kaybeden sigortalının sadece eşi değil aynı zamanda çocukları da Ölüm aylığı alabiliyor. Eğer eş ya da çocuk yoksa anne ve babaya da ölüm aylığı bağlanabiliyor.

Başa dön tuşu