Ekonomi

Aile Bakanlığından son dakika açıklaması! Elektrik ve gıda yardımı almak için hemen başvurun! Sistem açıldı…

Devlet destekli yardımların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak gıda ve elektrik yardımına başvuruların başladığı açıklandı. Peki bahsi geçen desteklerden kimler yararlanabilir? Başvuru koşulları nedir? Nereden başvuru yapacaksınız? Tüm soruların cevabı haberimizde…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan son dakika duyurusuna göre, 2023 Nisan ayında elektrik ve gıda yardım başvuruları başlamıştır. Geçim zorluğu yaşayan vatandaşların maddi olarak zorluk yaşamamaları için devlet tarafından verilen destekler devam ediyor. Siz de hemen gıda ve elektrik yardımına başvurabilirsiniz.

GIDA DESTEĞİ İÇİN NASIL BAŞVURULUR?

Gıda yardımı kapsamında, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde ve yıl boyunca gıda yardımı yapılacaktır.

Gıda desteği başvuruları 18 yaş üstü aile bireyleri tarafından yapılabilir. Kimlerin faydalanacağı ise, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahipleriyle sosyal güvenceye sahip ama hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelerdir. Başvurular için T.C. Kimlik Kartı gereklidir ve yardım tutarı ihtiyaca göre belirlenmektedir. Bu şartlara uyuyorsanız başvurunuzu hemen yapabilirsiniz…

ELEKTRİK YARDIMININ KAPSAMINA KİMLER GİRİYOR?

Elektrik yardımı kapsamında ise, 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar çerçevesindeki düzenli sosyal yardım desteklerinden yararlanan ihtiyaç sahibi hanelere aylık olarak nakdi destek sağlanacaktır. Başvurular için herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek yoktur. Hak sahipleri, kimlik kartı ve mesken tipi elektrik faturası ile PTT şubesine giderek başvurularını tamamlayabilirler. Yardımdan faydalanacak kişiler, 01.01.2022 tarihinden itibaren 1-2 kişilik evlere aylık 75 kWh, 3 kişilik evlere aylık 100 kWh, 4 kişilik evlere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı evlere aylık 150 kWh karşılığı tutarınca nakdi destek alacaklardır.

Yardımlara başvurmak isteyen kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan resmi internet sitesindeki “Sosyal Yardım Programları” menüsünden bilgi alıp, e-devlet ya da bizzat kurumlar üzerinden başvurularını tamamlayabilirler. Gerekli incelemelerin ardından sonuç 10 gün içinde size bildirilecektir.

Başa dön tuşu