Ekonomi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Çocuklu Ailelere 1300 TL Ödeme

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan PTT aracılığıyla çocuk sahibi olan ailelere 1300 TL ödeme yapılacak. 1300 TL kime neye göre hangi başvuru şartları altında yapılacak? Tüm detaylar haberimizde.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şimdiye dek dar gelirli vatandaş ve aileler için çeşitli destek ödemeleri gerçekleştirdi. Bu destek ödemelerine bir yenisi daha eklendi. Özellikle kadınların iş yaşamında oluşunu destekleyen bakanlık, yeni bir girişimde daha bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çalışan ve çalışmayan tüm kadınlara destek vermeye devam ediyor. Bu destekler;

  • Çocuk yardımı,
  • Doğun yardımı,
  • Süt yardımı gibi birçok farklı isim altında yapılıyor.

Şimdi ise yapılacak olan 1300 TL tutarındaki yardımın kimleri kapsadığı oldukça merak konusu. Şimdi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı bu destekleri kimlerin aldığını kısaca anlatalım.

Çocuk yardımında bulunulan ailelerin çocuk sayısına göre verilen destek tutarı değişkenlik gösteriyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her çocuk için farklı bir meblağ ödüyor.

Çocuk Yardımı Ücretleri Ne Kadar?

Örneğin;

  • İlk çocuk için 300 lira,
  • İkinci çocuk için 400 lira,
  • Üçüncü çocuk içinse 600 lira gibi bir destek ödemesinde bulunuluyor.

Bu destekler için doğum yapmış olan kadının Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunması gerekiyor.

Bir diğer destek ise doğum yardımı. Bu yardımda çalışan kadının doğum öncesi ve sonrası çalışmadığı dönemler için verilen bir destek mevcut. Bu destekler her yıl başında verilen zamlarla birlikte güncelleniyor.

Çalışan kadınlar doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir izne tabi olurlar. (Çoğul gebelikte doğumdan önce ve sonraya 2’şer hafta eklenir)

Bunun dışında izne ayrılmak isteyen çalışanlar ücretsiz izin haklarını kullanarak izne ayrılabilir.

Doğum yapan kadınlar doğum yardımlarını asgari ücret üzerinden alırlar. Asgari ücrete yapılan zam ise yaklaşık %55 oranında gerçekleşmişti.

Bu ücret, doğum yardımına da yansıdı. Hamilelik dönemi ve doğumda maddi zorluk yaşayan birçok kadın için doğum yardımı bir nebze de olsa kolaylık sağlıyor.

2023 yılında doğum yapacak olan kadınlar da doğum yardımı tutarlarını şimdiden merak ediyor. 2023’te ne kadar doğum yardımı alacağını merak eden çalışan anneler doğum öncesinde araştırma yapmaya başlıyorlar.

Doğum Yardımı Tutarı 2023’te Ne Kadar Oldu?

Doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta doğum iznine ayrılan kadınlar gebeliklerinde 32.haftaya girdiklerinde eğer kendilerini iyi hissediyorlarsa kadın doğum doktorundan “çalışabilir” raporu alarak 5 hafta daha çalışabiliyor. Fakat 37.haftada çalışan anne, isteğe bakılmaksızın izne ayrılmak zorunda.

37.haftaya dek çalışan kadınlar doğumdan önce kullanmadıkları 5 haftalık izin süresini doğumdan sonraya ekleyerek doğum sonrası 13 haftaya kadar izinli kalabiliyor.

İzinli durumda da maaşları ödenen kadınların doğum izni ödeneğinin asgari tutarı yeni zamla beraber 24 bin 909 liraya yükseldi.

Ödeme için doğum yapan kadının Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmak zorunda. Çünkü destek Ziraat Bankası hesabına yatıyor.

Para doğum izni bittikten sonra hala yatmadıysa e-devlete giriş yapılarak kontrol edilebilir. Eğer yattı ve hesaba geçmediyse Ziraat Bankası ile iletişime geçilir.

Eğer bu tutar e-devlette de görünmüyorsa işverenden bilgi alınarak işlemlerin süreci öğrenilebilir.

Eğer çalışan annenin ilk çocuğu ise doğum desteğine ek olarak çocuk yardımı da veriliyor. İlk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, Üçüncü çocuk için 600 lira çocuk yardımı ilave olarak alınabilir.

 

Başa dön tuşu