Ekonomi

Alman devi Adidas zor zamanlar geçirmeye başladı! Kaybını açıkladı; hisseler patır patır gerilemeye başladı! Rakamlara dikkat

Alman menşei olan markalardan biri olan Adidas, geçtiğimiz yıllarda ilk kez spor dünyası dışından biriyle anlaşmış ve ABD’li rapçi Kanye West ile 9 yıllık bir anlaşma imzalamıştı. Genç yaşta milyarderler listesine giren ve 18 Ekim 2021’de ismini resmen “YE” diye değiştiren ünlü rapçinin adına Yeezy modelleri Adidas tarafından çıkarılmaya başlanmıştı. Ancak West’in bir açıklaması, her şeyi altüst etti.

Kanye West için çıkardığı Yeezy modellerinden yıllık 2 milyar dolar kazanan Adidas, 2015 yılından bu yana devam eden iş birliğini ünlü rapçinin Yahudi karşıtı söylemlerinden dolayı sonlandırdı. Ekim 2022 tarihinde YE ile yollarını ayıran Adidas, Yeezy marka ayakkabıları da satamaz oldu. Tarihi bir zarar açıklayan Adidas’ın hisse senetlerinin değerleri de düşmeye başladı. İşte detaylar…

GULDEN: KAYIP BEKLENTİSİ 700 MİLYON EURO

Alman devi olan ve piyasada önemli bir yere sahip olması ile öne çıkan Adidas isimli spor markası, çarşamba günü bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklaması için yapılan toplantıda basına dağıttığı “2022 sonuç – 2023 beklenti” raporunda, 31 yıl sonra ilk kez yıllık operasyonel kayıp yaşayacaklarını bildiren Adidas, zararını ise 700 milyon Euro yani 736 milyon dolar olarak tahmin etti. Rakamlara ilişkin bilgi veren Adidas’ın CEO’su Bjorn Gulden ise, geçen ay yaptığı açıklamada firmanın elinde 500 milyon dolar değerinde Yeezy model ayakkabı olduğunu; bu ayakkabılarının satılmaması halinde 1,3 milyar dolar kayıp yaşayacaklarını öngördüklerini belirtmişti. Öte yandan ortaya çıkan rakamlar, Adidas hisselerini yüzde 2,2 puan geriletti.

GULDEN: BİRAZ ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR

Raporun tanıtımı esnasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Adidas’ın CEO’su Bjorn Gulden, 2023 yılından umutlu olduğunu bildirdi. Markanın yeniden yükseleceğine inanan Gulden; “2023, yeniden büyüyen ve kârlı bir şirket olma yolunda temellerin atılacağı bir geçiş yılı olacak. Zamanla Adidas’ı yeniden parlatacağımıza inanıyorum. Ama biraz zamana ihtiyacımız var” diye konuştu. Toplantıda konuşan bir başka isim ise şirketin CFO’su Harm Ohimeyer oldu. Geçtiğimiz yılı “hayal kırıklığı” olarak nitelendiren Ohimeyer, “Kesinlikle göstermemiz gereken performansı gösteremedik” ifadelerini 2022 yılı için kullandı.

Başa dön tuşu