Ekonomi

Altın, dolar, borsa… Tüm piyasalar bu habere kilitlendi! Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB 2023 Mart ayı faiz kararı ne olur?

Yurt içinde ve yurt dışında merkez bankalarının kararları piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (FED) kararları ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları etkili olurken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) kararları yakından takip ediliyor.

Mart ayının gelmesinin ardından piyasalarda TCMB kararlarına odaklanmış durumda. Bir süredir faiz indirme politikası uygulayan Merkez Bankası’ndan gelecek yeni karar ise merak ediliyor. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından verilecek karar sonrasında piyasalarda yeni yön arayışı da başlayabileceği aktarılıyor.

Merkez Bankası Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı takvimine göre 2023 Mart ayı toplantısı önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek. Mart ayına ilişkin faiz kararının da alınacağı toplantı 23 Mart 2023 Perşembe gününde gerçekleştirilecek.

Merkez Bankası tarafından yapılacak toplantı sonrasında alınan karar ise aynı gün saat 14.00’te kamuoyu ile paylaşılacak. Uzun bir süredir faiz düşürme politikası izleyen TCMB’nin yine benzer yönde kararlar alması beklenirken piyasalarda huzursuzluk ise devam ediyor.

ŞUBAT AYI MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLDU?

2023 Şubat ayı Merkez Bankası PPK toplantısı sonrasında faizler bir kere daha düşürülmüştü. Şubat ayı faiz kararının yüzde 8,5 olarak duyuran Merkez Bankası’nın Mart ayında nasıl bir politika izleyeceği ise yakından takip ediliyor. Temmuz ayında açıkladığı karar sonrasında 7 kez üst üste faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tutan TCMB, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ise faiz indirimine gitmiş ve Aralık, Ocak ayında ise yüzde 9’da faizler sabit tutulmuştu. Şubat ayında ise 50 baz puan indirimle yüzde 8,5’e çekildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR?

Şubat ayında faizleri bir kere daha indirme kararı alan Merkez Bankası’nın Mart ayında faizleri sabit bırakması bekleniyor. En son Şubat ayı kararında da faizleri indiren Merkez Bankası’nın Mart ayında sabit tutabileceği aktarılıyor.

Başa dön tuşu