Ekonomi

Altın Fiyatlarında Son Dakika daha ne kadar yükselecek belli oldu

Ekim 2022 ABD enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra gram altın fiyatlarında hareketlenmeler yaşandı. Gram altın fiyatlarının artıp artmayacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ederken ülkelerin resmi enflasyon verileri de açıklanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün ABD ekim ayı enflasyon verileri açıklandı. Açıklanan verilerin ardından piyasalarda hareketlilik başladı. Bu hareketlilik en çok gram altın fiyatlarında yaşandı. Son zamanlarda düşen gram altın fiyatları birden artışa geçti. Artışa geçen gram altın fiyatlarının bu seyirde devam edip etmeyeceği merak konusu oldu.

Altın Fiyatlarında Son Dakika!

ABD ekim ayı enflasyon oranları geçtiğimiz gün açıklandı. Küresel piyasalar ABD enflasyon verilerini merakla bekliyordu. Bilhassa ABD enflasyon verileri piyasaları etkilediğinden dolayı yatırımcıların gündeminde yer alıp yakından takip ediliyordu. Geçtiğimiz eylül ayında açıklanan enflasyon verilerinin arttığını biliyoruz.

Ekim ayı ABD enflasyon verileri 10 Kasım 2022 tarihinde açıklandı. Açıklanan veriler özellikle yatırımcılar tarafından araştırılmaya başlandı. Verilere baktığımız zaman ABD’de TÜFE ekim ayında yıllık %7,7 ile beklentilerin altında artış yaşandı. Aylık bazda ise enflasyonda %0,4 oranında artış yaşandı. Öte taraftan çekirdek TÜFE %0,5 oranında artması beklenirken %0,3 oranında yükseldi.

Görüldüğü gibi ABD ekim ayı enflasyon oranları beklenenin de altında artış gerçekleştirdi. Bu verilerin ardında piyasalarda hareketlilik yaşandı. Yaşanan hareketlilik ile yatırımcılar endişelendi. Altın ve dolar fiyatlarında artış yaşandı. Yatırımcı yaşanan hareketliliği merak edip araştırmaya başladı.

Yükseliş Devam Edecek Mi?

Küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon oranları ile mücadele devam ediyor. Bilindiği gibi yüksek enflasyon oranlarının temel sebebi olarak Çin’ de ortaya çıkan ve bütün dünya genelinde etkili olan korona virüs olarak gösterilmektedir. Çünkü pandemi ile ülkeler günlerce kapandı ve üretim zincirinde aksaklıklar yaşanmaya başladı. Bu kapsamda tedarik zincirinde de ciddi kopuşların yaşandığını ifade edebiliriz.

Yaşanan pandeminin temeline indiğimiz zaman ise karşımıza bambaşka bir şey çıkıyor. Günümüz sıcaklık değerlerindeki değişmeler hemen hemen her alanda kendisini göstermektedir. Bunu başlangıç aşamasında her ne kadar iklim değişikliği denilse de günümüzde iklim krizi olarak dile getirilmektedir. Her ne kadar ülkeler bu konu için bir araya gelseler de verilen taahhütlerin yerine getirildiğini söylemek oldukça zor olacak.

Bütün bu bahsedilenler göz önünde bulundurulduğunda aslında uluslararası alanda yaşanan ekonomik krizin temel sebeplerine baktığımız zaman doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde iklim değişikliğinin olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda iklim değişikliğinin de temelinde fosil enerji kaynaklarının kullanıldığını ifade edebiliriz. Bu enerji kaynakları sürdürülemez aynı zamanda da doğa dostu olmadığından dolayı buna alternatif enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmaktadır.

Küresel piyasalarda yaşananlar ele alındı. Hatta ABD, FED faiz kararını da geçtiğimiz sefer açıkladığında enflasyon ile mücadele kapsamında arttırmıştı. ABD fed aralık ayı toplantısı ve kararı da dört gözle beklenmektedir. Bu bağlamda ekim 2022 tarihinde açıklanan enflasyon verilerin ardından yatırımcı heyecanla bekledi. Piyasada yaşanan hareketlilik hem altında hem de dolarda kendini gösterdi.
ABD’ nin açıklanan enflasyon verilerinin ardından son aylarda düşen gram altın fiyatları yükselişe geçti. Yaşanan bu yükseliş ile gram altın fiyatı 1000 TL’ nin üzerinde satıldı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, “Bizim bu hafta için takip edeceğimiz direnç seviyesi 1038 lira seviyesiydi. 1038 lira seviyesi kırıldıktan sonra yukarıda 1060 lira seviyesi var. Ondan sonra da 1090 seviyesi var. Daha sonraki süreçlerde 1100’lü rakamları konuşmaya devam edeceğiz. Beklediğimiz tarihi zirvelere yıl sonu gelmeden ulaşmış olacağız. Bunlar asıl beklediğimiz yükselişler değil. Sizlere bir sözüm vardı: ‘Gram altın/TL fiyatı yurt içi piyasalarda 1200 lira seviyesini görmeden ben altın yükseldi demeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu