Ekonomi

Altındaki inişli çıkışlı seyir bu haftaya da taştı! Ünlü iş insanından rekor altın tahmini geldi! İşte altın borsalarında son durum

Şubat ayında başlayan düşüşler, mart ayı itibariyle altındaki etkisini sürdürmeye başladı. Dönem dönem çıkışlar yapan altın piyasalarında genel olarak yatay bir hareketlilik söz konusu iken; başlayan resesyon endişelerinin düşüşü desteklemesi öngörülür hale geldi. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) ünlü bir iş insanı, altının geleceğinin ilişkin rekor bir tahminde bulunarak, herkesi şaşırttı.

Altın piyasalarında son günlerde belirgin bir şekilde etkin olmaya başlamış olan inişli çıkışlı seyir, yatırımcıları endişelendirmeye başlamışken; yatırım yapan ünlü isimlerin de gündeminden düşmemeye başladı. Özellikle de Amerikan Merkez Bankası FED’in yayımladığı raporun ardından şaşan altın piyasalarında Çin’in etkisi de görülür hale geldi. Amerikalı iş insanı ve yazar Robert Kiyosaki ise, altın ve gümüşün geleceğine ilişkin önemli açıklamalar gerçekleştirdi. Kiyosaki, rakam da verdi.

FED VE ÇİN KARARLARI DENGEYİ ŞAŞIRTTI

FED’in yayımladığı son raporda, faiz oranlarının hızla artırılmaya ve eldeki menkul kıymetlerin azaltılmaya devam ettiğini içeren ifadelerin yer alması, olası bir faiz artırımının paniğini yaşatmaya başladı. Raporda, “Komite, federal fon oranı için hedef aralığını haziran ayından bu yana 3 puan artırarak aralığı yüzde 4,50-4,75’e çıkardı ve hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını öngördüğünü belirtti” ifadesi yer alırken, enflasyonu yüzde 2’de tutmakta kararlı olan FED’in güçlü faiz artırımı sinyalleri, altın piyasalarını bir kez daha etkiler hale geldi.

Çin’de esnetilen koronavirüs önlemlerinin ardından sektörel gelişmeler de peş peşe yaşanmaya başladı. Çin’i yeniden ekonomi sahnesine sokan bu gelişmeler ışığında, imalat ve hizmet sektörünün hızlı toparlanması da dikkat çekti. Yüksek enflasyon ve resesyon endişeleriyle azalan piyasa risk iştahı Çin’den gelen veriler ile yeniden artışa geçmeye başlamışken; Çin’in imalatı şubat ayında 52,6 ile rekor seviyede gerçekleşti.

ÜNLÜ İŞ İNSANI ALTIN TAHMİNİN YAPTI

ABD ve Çin’den gelen rakamlar piyasayı etkilemeyi sürdürürken; Amerikalı iş insanı ve yazar Robert Kiyosaki altın ve gümüş fiyatlarının geleceğine ilişkin önemli tahminlerde bulundu. Kriz zamanlarına en iyi yatırım aracının altın ya da gümüş olduğuna dikkat çeken Kiyosaki, bugün 1,850 dolar bandında hareket eden ons altının sene sonuna kadar 3 bin 800 dolar; 2025 yılına kadar ise 5 bin dolar bandına çıkacağını öngördü. Rekor bir öngörü olan bu tahminine ek olarak Kiyosaki, gümüşte ise 75 dolar bandına işaret etti.

Başa dön tuşu