Ekonomi

Anneler dikkat! Kamu kurumu, hesaplarına 520 TL yatıracak!

Asgari ücret ile memur ve emekli maaşlarının sene başında zamlanmış olması, devlet eli ile verilen ödeme hizmetlerinde de güncellemeye gidilmesini sağladı. Bu kapsamda vatandaşlara yapılan sosyal yardımların her biri yükselirken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hak sahiplerine ödediği tutarlarda da değişikliğe gidildi.

Emeklilik hizmetlerinin yanı sıra ülke sınırları içerisinde sigortalı olarak çalışmaya devam eden vatandaşlara da birçok farklı başlık altında ödeme hizmeti sunan Sosyal Güvenlik Kurumu, 2023 yılına girilmesi ile birlikte ödeme hizmetlerinde düzenlemeye gitti. Bu kapsamda kadınları ilgilendiren ödeme kalemlerinden olan emzirme ödeneğinin de güncellendiğini duyuran kamu kurumu, detayları paylaştı.

EMZİRME ÖDENEĞİ NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilen ödeme hizmetlerinden birisi de emzirme ödeneğidir. Canlı doğum yapan sigortalı kadına verilen bu hizmetten kendisi sigortalı bir işte çalışmayıp eşi sigortalı olan kadınlar da yararlanabilmektedir. 4A ve 4B hizmet kollarına kayıtlı olan kişilerin ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında olanlar ise ödemelerini kurumlarından almaktalardır.

EMZİRME ÖDENEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI 2023

“Süt parası” da denilen emzirme ödeneği hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru kriterleri şu şekildedir:

  • 4A ve 4B hizmet kollarına mensup olan kişilerin doğumdan önceki bir yıl için en az 120 günlük kısa vadeli sigorta primleri ödenmiş olmalı.
  • Doğum canlı olarak gerçekleşmiş olmalı.

2023 YILI EMZİRME ÖDENEĞİ NE KADAR?

Sosyal Güvenlik Kurumu, annenin gerçekleştirmiş olduğu her canlı doğum için süt parası ödemektedir. 2022 yılında canlı doğum yapmış olan kadınlara çocuk başına 222 TL ödenirken 2023 yılına girilmesi ile birlikte ilgili tutar güncellenmiş ve 520 TL’ye yükseltilmiştir.

EMZİRME ÖDENEĞİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR 2023?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmete sunmuş olduğu süt parası ödemesinden yararlanabilmek için öncelikle canlı doğumun ardından doğum raporu alınmalıdır. Sonrasında ise doğumun gerçekleştirilmiş olduğu hastaneye doğum raporu ile süt parası için müracaat edilmelidir. Hastane ortamında yapılan kaydın ardından 15 gün içerisinde sisteme kayıtlı olan hesap numarasına emzirme ödeneği yatırılacaktır.

Başa dön tuşu