Ekonomi

Annelere devletten 3 bin TL karşılıksız, geri ödemesi yardım! Başvurular sınırlı sayıda, acele edin

Devlet ihtiyaç sahibi kadınlara destek olmaya devam ediyor. Çalışma hayatında varlık gösteren annelere devletten karşılıksız ve geri ödemesiz 3000 TL yardım veriliyor.

Annelere devletten 3 bin TL karşılıksız, geri ödemesi yardım! Başvurular sınırlı sayıda, acele edin. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara devletin destek ödemeleri hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlar e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla başvuru yaparak devletin sağladığı sosyal yardım ödemelerinden faydalanabiliyor. Bu defa duyuru anneler için geldi. Çalışma Hayatında varlık gösteren annelere devletten 3000 TL sosyal yardım veriliyor.

Devlet düzenli olarak çalışma hayatında bulunan kadınlara nakdi destek vereceğini bildirdi. Yani çocuğuna bakacak kimsesi olmayan aynı zamanda çalışan kadınlar başvuru yapmaları durumunda 3000 TL yardım alabilecek. Bu sayede devlet çalışan kadınların çocuklarının bakım giderlerini karşılamış olacak. Üstelik ödemeler aylık olarak düzenli yapılacak.

0-2 YAŞ ARASI ÇOCUĞU OLANLAR BAŞVURU YAPABİLİR

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre devletin sağlayacağı yardım ödemesinin İstanbul İzmir ve Ankara gibi Büyük şehirlerde yaşayan çalışan annelere yapılacağı öğrenildi. Her ay düzenli olarak sağlanacak olan bu destek kapsamında SGK’lı çalışan anneler 0-2 yaş çocuğu olmaları durumunda başvuru yapabilecek.

İŞKUR KURSLARINA KATILMA ŞARTI VAR

Devletin Sağlayacağı destek ödemesinin şartlarından biride proje kapsamında İŞKUR mesleki yeterlilik kurslarına katılmak ve MEB onaylı Belge almak. Anneler 36 ay boyunca bu destekten faydalanabiliyor. Söz konusu destek için başvuru işlemleri ise e-devlet üzerinden SGK bölümünden yapılıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI TEK TEK YAYINLANDI

Devletin ihtiyaç sahibi ve çalışan kadınlara sağlayacağı bakıcı yardımı için başvuru şartları da tek tek belli oldu. Başvuru yapmak isteyenler için aranan başvuru şartları şu şekilde;

– Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle çocuğun 0-2 yaş arasında olması,

– SGK kayıtlarında annenin doğum izninde olmaması,

– Ankara, İstanbul ve İzmir’de yaşıyor olunması gerekiyor.

Devletten yardım almak istiyorsanız Yukarıdaki şartları taşımanız durumunda T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet girişi yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi altından bu destek ödemesinden yararlanabilirsiniz. Yardım ödemesi 36 ay boyunca düzenli olarak yapılacak. Böylece kadınların Çalışma Hayatında varlık göstermesine destek olunacak.

Başa dön tuşu