Ekonomi

Annelere devletten kıyak! Karşılıksız 16.000 TL destek verilecek

Devlet, annelere 16.000 TL sosyal destek sağlıyor. Sadece başvuru şartı var. Karşılık yok geri ödeme yok. Annelere 16.000 TL devlet desteği ile ilgili merak edilenler haberinizde…

Annelere devletten kıyak! Karşılıksız 16.000 TL destek verilecek. Devlet, sosyal devlet olmanın hakkını veriyor ve vatandaşlarına sosyal haklarını sunmaya devam ediyor. Özellikle kadınların çalışma hayatında varlık göstermesi için devletin sağladığı birçok sosyal hak bulunuyor. Bu desteklerden biri de annelere doğum yapmaları durumunda verilen doğum izni ödemesi oluyor. Doğum yapan kadınların çalışma hayatına geri dönmesi için destek olan devlet, 2023 yılı itibariyle tam 16.000 TL doğum izni parası veriyor. Peki, doğum izni parası başvuru şartları neler? Annelere devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Çalışan anneler için devletten büyük destek müjdesi geldi. Sigortalı olarak çalıştığı sırada hamile kalan ve bu sebeple doğum iznine ayrılan kadınlara devlet doğum izni parası ödüyor. Devletin sağladığı bu destek kadınların çalışma hayatından kopmaması için veriliyor. En önemli sosyal yardımlardan biri olarak bilinen bu hak sadece kadınlar için var. Çalışma hayatı sırasında hamile kalan ve Bu sebeple izine ayrılmak zorunda kalan kadınlar işlerine Geri dönmeleri halinde tam 16.000 TL doğum izni parası alabiliyor. Peki, doğum izni parası başvuru şartları neler? Çalışan annelere verilen doğum izni yardımı kaç TL?

YENİ DOĞUM YAPMIŞ KADINLARA DEVLETTEN DESTEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen koşulları taşıyan yeni doğum yapan çalışan kadınlar devletten doğum izne parası alabiliyor. Doğum izni parasından yararlanmak için son 3 yıl içinde 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Bu koşula uygun olan çalışan kadınlar Sonrasında da işlerine Geri dönmeleri halinde doğum izni yardımından yararlanabiliyor. SGK’lı olarak çalışanlarda doğum izne doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor. Ancak emekli sandığına bağlı olarak çalışan Kamu görevlilerinin doğum izni parasını bağlı oldukları kurum ödüyor.

Doğum izni parası geçtiğimiz yıl yani 2022 yılında 13.500 TL olarak ödeniyordu. Ancak 2023 yılında asgari ücrete yapılan zam sonrası doğum izni yardımı da arttı. Sosyal Güvenlik Kurumu 2023 yılında doğum izni yardımı olarak tam 16.000 TL ödeme yapıyor.

ÇALIŞMAYAN ANNELERE DE DEVLETTEN DESTEK VAR

Devlet sadece çalışan kadınların elinden tutmuyor. Aynı zamanda sigortalı olarak çalışmayan ama anne olan kadınlara da devlet yardımı veriliyor. Doğum parası olarak bilinen bu yardım 2015 yılından bu yana ödeniyor. Doğum parası yardımı sadece annelere veriliyor. Doğum yardımı 1. çocuk için 300 TL 2.çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 600 TL olarak ödeniyor.

Doğum yardımı ödemesi alabilmek için başvuru işlemlerinin nüfus dairesinden yapılması gerekiyor. Yani canlı dünyaya gelen çocuğun Nüfus kaydı yapıldıktan sonra başvuru yaparak doğum parası alınabiliyor. Doğum yardımı annenin adına tanımlanıyor. Doğum sonrası annenin T.C kimlik kartı ile birlikte PTT şubelerine giderek yardım ödemesini alması gerekiyor. Doğum yardımı babaya verilmiyor.

Başa dön tuşu