Ekonomi

Artvin Yusufeli Barajı açıldı! Dünyanın en büyük 5. Barajı, 750 bin TOGG otomobilin enerji ihtiyacını karşılayabilecek seviyede

Artvin Yusufeli Barajı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Açılış töreninde çok önemli açıklamalarda bulunan ve Artvin Yusufeli Barajı hakkında önemli bilgilere yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu barajın bir enerji sıkıntısı yaşanması halinde sadece Yusufeli’nin 1,5 yıl boyunca enerji ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Yakından takip edilen açılış törenindeki açıklamaları gündem olan Erdoğan, Yusufeli Barajı’nın enerji üretim kapasitesi ve su depolama kapasitesi hakkında da bilgi verdi.

Bugün Artvin Yusufeli Barajı açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de kendi alanında ilk, dünyada ise 5. sırada yer alan bu barajın özellikleri hakkında da önemli bilgilere yer verdi. Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi açılış töreninde açıklama yapan Erdoğan, ‘İlçenin hiçbir imkanı heba edilmemiştir’ dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar…

DÜNYADA KENDİ SINIFINDA BEŞİNCİ SIRADA

Yeni Yusufeli hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2698 konut, 507 köy evi, 296 işyeri37 dükkanlı bir sanayi sitesi, 25 yataklı hastane, 9 okul, spor salonu, yurt, 7 köy, tüm kamu ve hizmet binalarıyla yeniden kurulduğunu ve eskisinin iki katı büyüklükte bir alana sahip olduğunu aktardı. Yusufeli ilçesinin ulaşım ihtiyacı için de bünyesindeki 39 tüneli ve 21 köprüsüyle 110 kilometre yeni yol yapıldığını da sözlerine ekleyen Erdoğan, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin 100 katlı bir gökdelene denk olan 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’de ilk, dünyada ise kendi sınıfında beşinci sırada yer aldığını belirtti.

750 BİN TOGG OTOMOBİLİNİN EWNERJİ İHTİYACINI TEK BAŞINA KARŞILAYACAK SEVİYEDE

Yusufeli Barajı hakkında detaylı bilgilere yer veren Erdoğan, barajın kurulu gücünün 558 megavat olduğunu ve bu barajda üretilecek yıllık 1 milyar 900 milyon kilovatsaat enerjinin ülke ekonomisine 5 milyar liralık katma değer temin edeceğini söyledi. Bir enerji sıkıntısı olması halinde bu barajın sadece Yusufeli’nin 1,5 yıl boyunca enerji ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yusufeli Barajı’nın aynı zamanda Çoruh Nehri’nin devamındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının da en yüksek verimle çalışmasını sağlayacağının bilgisini de verdi. Su depolama kapasitesi 2,3 milyar metreküp olan barajın enerji üretim kapasitesinin ise 2,5 milyon konutun veya 750 bin TOGG otomobilinin enerji ihtiyacını tek başına karşılayacak seviyede olduğunu da bu bilgiler arasına ekledi.

Başa dön tuşu