Ekonomi

Asgari ücret 1 Ocak 2023 zammı hesaplandı! Tahminler değişti, yeni rakam az önce belli oldu! Herkesi şaşkına çevirecek yeni asgari ücret

Asgari ücret zammı hesaplamalarında deprem! Asgari ücretlinin 1 Ocak 2023 tarihinde alacağı rakam değişti. Asgari ücret zammı tek tek hesaplandı, yeni rakam herkesi şaşkına çevirecek.

Yeni yıl için artık sayılı günler kalırken herkesin gündeminde asgari ücret zammı var. Uzmanlar asgari ücret zammı için hesaplamalara çoktan başlamıştı. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar sonrasında asgari ücret zammı hesaplamaları da değişti. Yeni asgari ücret için bambaşka rakamları ortaya çıktı. Peki, asgari ücret ne zaman belli olacak? 1 Ocak 2023 asgari ücret zammı kaç TL olacak?

Asgari ücret zammı 1 Ocak 2023’de ne kadar olacak sorusunun yanıtı milyonlarca çalışan tarafından merakla bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir son dakika açıklaması yaparak asgari ücret tespit Komisyonu toplantı tarihini açıkladı. Bu toplantı milyonların kaderini belirleyecek. Gelen ilk bilgilere göre Aralık ayında asgari ücret tespit Komisyonu toplantısı 3 defa yapılacak. Son toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücrete açıklayacak. Ancak asgari ücret hesaplamaları ile ilgili başka tahminlerde var. Gelecek yıl asgari ücrete 2 defa zam yapılabilir.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTI TARİHİ AÇIKLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan son bilgilendirmeye göre asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları 7,8,9 Aralık tarihlerinde başlayacak. Bu tarihlerden birinde ilk toplantı yapılacak ve hemen Ardından diğer toplantılara geçilecek. Toplantılara hükümet, işçi ve işveren tarafları ev sahipliği yapacak. Toplantıların sonucunda belirlenen asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacak.

1 OCAK 2023 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı ile ilgili olarak herkesin aklında tek bir soru var. 1 Ocak 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Milyonlarca kişi bu rakamın açıklanmasını bekliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce konu ile ilgili yaptığı açıklamada asgari ücret zammının Aralık ayı içinde belli olacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına bakacak olursak asgari ücret zam oranı enflasyon verilerinin üstünde olacak.

ASGARİ ÜCRETE GÖRÜLMEMİŞ BİR ZAM GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a benzer açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zammı bu yıl görülmemiş düzeyde olacak ve maaşlar da ciddi bir artış yaşanacak. Uzmanların tahminine göre bu yılki asgari ücrete 2 defa zam yapılacak. Çünkü enflasyon verileri son derece yüksek çıkıyor ve Temmuz ayında da asgari ücret için bir zam zorunluluğu doğuyor.

Uzmanların tahminlerine bakacak olursak yeni asgari ücret 8 bin liranın üzerinde olacak nokta Temmuz ayında yapılacak olan zam sonrasında yeni asgari ücretin 10 bin lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Ancak kesin rakamlar asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonucunda ortaya çıkacak.

Başa dön tuşu