Ekonomi

Asgari ücret 2023 zammı için yeni rakam! İşverenler o rakam olmalı dedi, yüzde 40-50 zam beklentisi var

Milyonlarca çalışan ve işveren 2023 asgari ücret zammını büyük bir merakla bekliyor. Aralık ayında başlayacak olan asgari ücret zam görüşmeleri için geri sayım başladı. Asgari ücret zam görüşmeleri başlamadan yeni zamla ilgili tahminler ve beklentiler gündeme gelmeye başladı. Özellikle çalışanlar ve işverenlerin bu konudaki düşünceleri büyük öneme sahip. Yeni yılda asgari ücrete büyük bir zam beklentisi var ancak tahminler gün geçtikçe değişebiliyor.

Asgari ücrete gelecek yeni zam ve yeni asgari ücret miktarı şimdiden tartışma konusu oldu. Yeni asgari ücretin belirlenmesi için tespit komisyonu Aralık ayında toplantılarına başlayacak. Toplantılar başlamadan zamla ilgili beklentiler ve tahminler gelmeye başladı. Özellikle işveren tarafından çok önemli açıklamalar geldi. Asgari ücretin 8-8.500 TL olması gibi bir talep var. İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI BAHANESİYLE ZAMLAR BAŞLADI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayının başında yeni zam oranını belirlemek için görüşmelere başlayacak. Komisyonda işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’dan asgari ücret zammının gündemde olduğu günlerde çok önemli açıklamalar geldi. Bu konuyla ilgili erken tartışmayı doğru bulmadığını belirten Atalay, piyasada asgari ücret artış beklentisinin bahane edilerek zam yapılmaya başlandığına dikkat çekti. Asgari ücret artışı konuşulmaya başlandığında peynir, et, süt, yumurta zammının devam ettiğine vurgu yapan Atalay, ‘Ağzımı açmıyorum. Asgari ücret görüşmeleri başladığında çıkar konuşurum.’ dedi.

YÜZDE 40-50 ZAM BEKLENTİSİ VAR

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın yorumlarının ardından iş dünyasından da konuyla ilgili değerlendirmeler geldi. Asgari ücret zammında çok erken tartışılmaya başlanan rakamların bazı işletmelerde işten çıkarmalara neden olduğuna dikkat çekildi ve olayın bu boyutuna da vurgu yapıldı. İş dünyası, asgari ücret zammında aylar öncesinden bu konuların dillendirilmesinin yanlış yönlendirmelere sebep olduğunu belirtiyor. İşveren, yeni yıl için asgari ücrette yüzde 40-50 oranında bir zam beklediklerini söylüyor. Fiyat hesaplamalarını bu şekilde yapan işverenler, asgari ücret için 8-8.500 TL gibi bir öngörüde bulunuyor. Ancak işverenlerin bu asgari ücret artışlarını kaldıramayacağına dair yorumlarda yapılıyor.

 

Başa dön tuşu