Ekonomi

Asgari ücret sil baştan değişiyor! Kalem kalem hesaplandı, asgari ücret 2023 zammı için yeni model belirlendi! Yüzde 40, 50, 60, 70’lik dilimde zam oranı

2023 asgari ücret zammı için geri sayım devam ediyor. Yeni asgari ücret modeli de merak ediliyor. Yeni sistemle asgari ücret sil baştan değişecek. İşte kalem kalem 2023 asgari ücret zammı hesaplaması…

Asgari ücret sil baştan değişiyor! Kalem kalem hesaplandı, asgari ücret 2023 zammı için yeni model belirlendi! Yüzde 40, 50, 60, 70’lik dilimde zam oranı. Yeni asgari ücretin belirlenmesi için artık Geri sayım başladı. Kasım ve aralık ayı enflasyon verileri beklenirken yeni hesaplamalarda yapılıyor. 2023 yılında geçerli olacak olan asgari ücret, asgari ücret tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Ancak asgari ücrette yeni model için çalışmalar da devam ediyor. Sabit gelirli ve dar gelirli çalışanları enflasyondan korumak isteyen hizmet Birgül yeni asgari ücret modeli için Düğmeye bastı. 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yeni asgari ücret modeli nedir?

2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtı milyonlarca çalışanı tarafından merak ediliyor. Artık asgari ücretin belirlenmesi için Kasım ve aralık ayı enflasyon verileri bekleniyor. Ancak bu veriler ortaya çıkmasa da tablo yavaş yavaş netleşiyor. Bir yandan da hükümetin yeni asgari ücret modeli üzerinde çalıştığı bilgileri geliyor. 2023 asgari ücret zammı ile ilgili olarak farklı hesaplamalar mevcut. Yüzde 40, 50, 60, 70’lik asgari ücret zammı hesaplamaları yapılıyor. Peki, 2023 Asgari ücret ne kadar olacak? Kalem kalem 2023 asgari ücret zammı hesaplaması…

SON İKİ VERİ BEKLENİYOR

Enflasyon verileri asgari ücret zammı için son derece önemli. Bir yandan Kasım ve aralık ayı enflasyon rakamları beklenirken bir yandan da Dar gelirli ve sabit gelirli enflasyona karşı koruyacak yeni bir asgari ücret modeli üzerinde çalışılıyor. Bu konuda en detaylı bilgileri Takvim gazetesi ekonomi müdürü Faruk Erdem aktardı.

ASGARİ ÜCRETE YENİ MODEL GELİYOR

Faruk Erdem’in yazısına göre hükümet Birgül sabit ve dar gelirli korumak amacıyla yeni bir asgari ücret modeli üzerinde çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Bilgin’in açıklamaları da bu yönde oldu. Yani yapılacak olan yeni sistemle birlikte asgari ücrette yıllık zam oranı belirlenmesinin önüne geçilecek. Bu sayede Asgari ücretli çalışanlar enflasyon karşısında korunmuş olacak.

ASGARİ ÜCRETE GÜÇLÜ BİR ARTIŞ YAPILACAK

2023 asgari ücret zammı için heyecan dorukta. Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in verdiği bilgilere bakılacak olursa Ocak ayında asgari ücrette ciddi bir artış yaşanacak. 2023 asgari ücret zammı için beklenen en düşük zam oranı %40 oldu. Yani asgari ücrete Ocak ayında en az %40 zam yapılması bekleniyor. Ancak enflasyon rakamlarının daha yüksek çıkması durumunda zam oranı yüzde 70’e kadar yükselebilir.

ASGARİ ÜCRET 8000 TL’NİN ÜZERİNDE OLACAK

Asgari ücret zammı ile ilgili diğer bir ihtimal ise 8000 TL’nin üzerinde olması ve Temmuz ayında yeniden zam yapılması. Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni model de asgari ücrete yılda 2 defa zam yapılması yönünde oldu. Yani Hem Ocak ayında hem de Temmuz ayında asgari ücret artışı olabilir. Aralık ayında başlayacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonucunda bu konuda net bilgiler ortaya çıkmalı.

Başa dön tuşu