Ekonomi

Asgari Ücret Zammı Gündeme Geldi? 11 Bin 500 TL iddiası! Yüzde 36 Zam Tarifesi Netleşiyor!

En düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye çıkarılmasının ardından, asgari ücrete yeni bir zam yapılıp yapılmayacağı tekrar gündeme geldi. Katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu detayları aktardı…

Emeklinin en düşük maaşının 7.500 TL olacağının müjdesini Başkan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Açıklamanın ardından en düşük emekli maaşı yüzde 36’nın üzerinde bir artışla 7500 TL’ye yükseldi. Maaş düzenlemesinin TBMM’den geçmesinin ardından yeni maaşlara yansıma olacak. Diğer yandan asgari ücret için yeni gelişmeler yakından takip ediliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da katıldığı bir programda emekli zammı ve asgari ücret hakkında açıklamalarda bulundu. İşte, asgari ücret zammı için son gelişmeler!

En düşük emekli maaşının 7.500 TL olarak açıklanmasının ardından asgari ücrette değişiklik olup olmayacağı merak ediliyor. En düşük emekli maaşını içeren yasa Meclis’e geldi. EYT’li dâhil olmak üzere emekliler artıştan yararlanacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Bu düzenlemeden SGK, BAĞ-KUR ve EYT’den 7 bin 500 TL’nin altında emekli aylığı olanlar da yararlanacak” dedi. Diğer yandan Elitaş, asgari ücret için de son dakika açıklamada bulundu. İşte, asgari ücret için son gelişmeler!

EMEKLİYE ZAM KANUN TEKLİFİ MECLİS’E GELDİ

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılması, ayrıca geçici işçilere kadro verilmesini de içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın açıklamaları şu şekilde:
“Bugün vereceğimiz teklif, toplam 16 maddeden oluşuyor. AK Parti iktidarı döneminde ortaya çıkan en düşük emekli maaşı konusu gündeme gelmişti. Emekli maaşının hesaplanması, sosyal güvenlik kurumu ve emekli sandığında farklı düzenlemeler vardı. 2023 başında biz en düşük emekli maaşının 5500 lira olması kanun teklifi Meclis’ten geçmişti.

’11 MİLYONA YAKIN VATANDAŞ FAYDALANACAK’

Bağkur’dan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan, SSK’dan en düşük emekli aylığı 5500 alanlar sayın Cumhurbaşkanımızın 2 gün önce verdiği müjde çerçevesinde 7500 liraya çıkacak. En çok bundan faydalanacak olanlar SSK’lılar, Bağkur’lular olacaklar. Bu sene emekli olacağını planladığımız 2 milyon 250 bin EYT kapsamında gelen vatandaşlarımız da 5500 lira emekli maaşı alacaklar vardı. Onların da rakamı 7500 liraya çıkmış olacak. 11 milyona yakın bir vatandaş bundan faydalanacağını tahmin ediyoruz. 6 milyon kısım sanırım 2 bin liraya yakın bir artıştan faydalanacak.”

AK PARTİ’DEN EMEKLİ ZAMMI VE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’ndan dikkat çeken emekli zammı ve asgari ücret açıklaması geldi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI GÜNDEMDE Mİ?

Akbaşoğlu asgari ücret zammı konusunda, “Asgari ücret bilindiği gibi Aralık ayında belirleniyor ve bir yıl geçerli oluyor. Dünyada ve Türkiye’de olan enflasyon nedeniyle çalışanlarımızın alım gücünün artmasına yönelik müdahaleleri zamanında yaptık. Net asgari ücret 8.500 TL’ye çıktı. Memur ve emeklilerle ilgili düzenleme ise altı ayda bir yapılıyor

BU HAFTA YASALAŞTIRACAĞIZ

En düşük emekli maaşını alan insanlarımızın, sosyal adalet anlayışı içerisinde daha yukarıya doğru çekilmesi durumudur. Seyyanen 2 bin TL ek ödeme düşünülmektedir. Bunu haftaya yasalaştıracağız” açıklamalarında bulundu.

AKBAŞOĞLU, 1 TEMMUZ’U İŞARET ETTİ! ‘GÜNDEMİMİZDE…’

Akbaşoğlu, 1 Temmuz itibarıyla emekli vatandaşların durumlarının iyileştirilmesiyle ilgili düzenlemenin gündemlerinde olacağını belirterek, “Asgari ücretle ilgili böyle bir ihtiyaç durumu söz konusu olursa Sayın Cumhurbaşkanımız gereğinin yapılacağını daha önce belirtmişti. Temmuz ayında da kademelendirmeye yönelik olarak, bütün çalışanlarımızın lehine gerekli düzenlemeleri yapacağımızdan kamuoyu emin olsun. Alım gücünü önceleyerek insanlarımızın daha iyi bir yaşam koşuluna ulaşması için mücadele veriyoruz” dedi.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri tahsis numarasına göre her ayın 17’si ile 28’i arasında maaşlarını alıyor. Emekli zammı düzenlemesi sonrası zamlı maaşların Nisan ayında hesaplara yatması bekleniyor. Burada Ramazan Bayramı öncesinde ödemelerin erkene çekilerek yapılması da gündemde yer alıyor.

İŞTE EMEKLİ MAAŞI ÖDEME TAKVİMİ

Ödemeler erkene alınmazsa; SSK’lı emekliler 17-26 Nisan arasında, Bağ-Kurlular 25-28 Nisan arasında zamlı maaşlarını alacak. Zamlı emekli maaşları için ödeme takvimi:

.

Başa dön tuşu