Ekonomi

Asgari ücret zammı için yeni senaryo belli oldu! 5500 TL’den öyle bir rakama çıkacak ki, herkesin ağzı beş karış açılacak!

Asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri herkes tarafından merakla takip ediliyor. 2023 asgari ücret ile ilgili yeni senaryo ortaya çıktı. Bakın yeni asgari ücret kaç TL olacak?

Asgari ücret zammı için yeni senaryo belli oldu! 5500 TL’den öyle bir rakama çıkacak ki, herkesin ağzı beş karış açılacak! 2023 asgari ücret zammı için veriler tek tek netleşiyor. Yeni asgari ücrete ilişkin çok sayıda tahmin var. Milyonlar gelecek her habere kilitlenmiş durumda. Bugüne kadar uzman isimlerden de onlarca tahmin geldi. Mevcut durumda 5 bin 500 TL olan asgari ücrete ilişkin yeni bir senaryo daha ortaya çıktı. Peki, asgari ücret zammı ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı kaç TL olacak? İşte 2023 asgari ücret zammı ile ilgili son senaryo ve yeni rakamlar…

Milyonları ilgilendiren asgari ücret zammı ile ilgili son rakamlar merakla takip ediliyor. Özellikle hükümetten yapılan açıklamalar vatandaşların asgari ücret zammı beklentilerini de arttırmış durumda. Enflasyon rakamlarının da her geçen gün artması ile birlikte asgari ücrete yapılacak olan zamlar herkes tarafından takip ediliyor. Peki, yeni asgari ücret ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı kaç TL olacak? İşte 2023 asgari ücret zam oranları ve detaylar…

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SON DAKİKA GELİŞMESİ

Asgari ücret zammı ile ilgili beklentiler yükseldikçe yükseliyor. Özellikle hükümetin yaptığı açıklamalar sonrasında çalışanlar Asgari ücretin 10 bin TL’ye kadar yükselmesini bekliyor. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da yeni bir anket çalışması bulunuyor. Kamuoyunun yeni yılda asgari ücret beklentisi araştırmak için anket çalışması yapan bakanlık, aynı zamanda işverenlerin de taleplerini değerlendiriyor. Asgari ücret zammı görüşmeleri başlamadan önce söz konusu Anketin sonuçlarının vatandaşlarla da paylaşılacağı tahmin ediliyor.

YENİ SENARYO ORTAYA ÇIKTI

Bir yandan araştırmalar devam ederken bir yandan da vatandaşın 2023 asgari ücrete zam ne kadar olacak soruları devam ediyor. Bu bugüne kadar birçok uzmandan asgari ücret zam oranı ile ilgili çeşit çeşit tahminler gelmişti. Son olarak güncel 5500 TL olan asgari ücret için yeni bir senaryo daha ortaya çıktı. Son senaryoya göre asgari ücret artışı %55 olacak. Bu durumda da güncel Asgari ücretin 8500 Türk lirasına gelmesi bekleniyor. Çalışanlar bu senaryoya sıcak bakıyor ancak işverenler ise %40 zam oranı bekliyor. Eğer Asgari ücret artışı %40 olursa 2023 yılında 7603 TL net asgari ücret ödenecek.

ARALIK AYININ İLK HAFTASINDA TOPLANTILAR BAŞLIYOR

Diğer yandan merakla beklenen asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları içinde tarih belli oldu. Aralık ayının ilk haftasında asgari ücret zammı için görüşmeler başlayacak. Şimdilik görüşmelerin 7,8 ya da 9 Kasım tarihlerinde başlayacağı tahmin ediliyor. Henüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kesin bir tarih verilmedi.

Başa dön tuşu