Ekonomi

Asgari ücret zammında akşam müjdesi! Asgari ücret 12 bin 500 TL oluyor, bu haber şimdiden gündemi salladı

Asgari ücret ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı için yeni tahminler gündemi çalkaladı. Milyonlarca çalışan sevinçten havalara uçacak. Asgari ücretin 12500 TL olması isteniyor…

Asgari ücret zammında akşam müjdesi! Asgari ücret 12 bin 500 TL oluyor, bu haber şimdiden gündemi salladı. Asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan tarafından Büyük bir merakla bekleniyor. Bugün asgari ücret için ilk adım atıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işçi ve işveren temsilcileri ile bir araya geldi. Yani asgari ücret için yol haritası belirlendi. Bir yandan asgari ücret için çalışmalar devam ederken bir yandan da muhalefetten talepler geliyor. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada Asgari ücretin beklenenin üstünde olacağını söylemişti. Asgari ücret zammı ile ilgili bir adımda HDP’den geldi.

HDP tarafından yapılan açıklamada Asgari ücretin insan onuruna yakışır düzeyde olması için kampanya başlatılacağı bildirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek ve Sosyal Politikalar Komisyonu Eş Sözcüsü Cemalettin Yüksel, Bugün yaptığı basın açıklamasında Asgari ücretin en az 12500 TL olması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuda bir kampanyaya imza atmaya hazırlandıklarını söyleyen Yüksel, “Asgari ücret belirlendiğinde diğer bütün ücret skalası bundan etkilenir. Ekonomi bir bütün olarak bundan etkilenir. Sermaye her zaman kendi lehine olan daha düşük ücret talebi için ücret belirleme süreçlerinde bütün kurumlarıyla yapar. Sıra şimdi emekçilerde ve halkta. Şimdi bu sesi gür çıkarma zamanı” dedi.

HDP ASGARİ ÜCRET KAMPANYASI BAŞLATIYOR

Son dönemlerde devam eden asgari ücret zammı tartışmalarına HDP de katıldı. HDP emek ve Sosyal Politikalar Komisyonu eş sözlüsü Cemalettin Yüksel konuyla ilgili yaptığı açıklamada 10 milyonun üzerinde Emekçinin onuruna yakışır bir asgari ücret verilmesi için çalışmaya başladıklarını söyledi. Hem asgari ücretle çalışanların Hem de emekli maaşlarının insan onuruna yakışır düzeye getirilmesi gerektiğini söyleyen Yüksel, “Partimiz, 1-10 Aralık tarihleri arasında ‘Asgari ücret insan onuruna yaraşır düzeyde olsun’ başlığı altında ‘Asgari ücret 12 bin 500 TL olsun talebiyle kampanya yürütecektir” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı Milyonlarca kişi tarafından merakla Takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün emeklilikte yaşa takılanlar ve asgari ücret düzenlemesi ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Üçlü toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati katıldı. 2023 asgari ücret zammı ile düzenlemesinin görüşüldüğü Toplantıya ilişkin Henüz bir açıklama yapılmadı.

Başa dön tuşu