Ekonomi

Asgari ücret zammında gece yarısı kötü haber geldi! 9-10 bin TL bekleniyordu ama zam oranı resmen ters köşe olacak!

Asgari ücret zammı, Aralık ayı yaklaşırken herkesin gündeminde yerini koruyor. 9-10 bin TL asgari ücret bekleyenler için kötü haber geldi. Zam oranı ters köşe yapacak.

Asgari ücret zammında gece yarısı kötü haber geldi! 9-10 bin TL bekleniyordu ama zam oranı resmen ters köşe olacak! Son dakika haberi… Aralık ayı yaklaşırken asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri de milyonlarca kişi tarafından en çok takip edilen başlıklar arasında yer alıyor. Herkesi ilgilendiren yeni asgari ücret merakla bekleniyor ve her gün ‘Asgari ücret ne kadar olacak’ sorusunun yanıtı araştırılıyor. Uzmanlar ise asgari ücret ile ilgili tahminlerini tek tek açıklıyor. Enflasyon rakamlarına bakıldığında ön görülen asgari ücret 9-10 bin TL civarına ulaşırken öyle bir gelişme yaşandı ki bu rakamları bekleyenler ters köşe olacak.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 2023 yeni asgari ücret ne kadar olacak sorusunun yanıtı herkes tarafından merak ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları için yavaş yavaş tarihler de ortaya çıkmaya başladı. Önümüzdeki ayın ilk haftasından itibaren toplantılar başlayacak ve ay sonuna kadar da 2023 asgari ücret zammı belli olacak. Yeni maaşların belirlenmesinde en etkili olacak veriler ise enflasyon rakamları. Yani asgari ücret zammı enflasyon rakamlarına göre kesinlik kazanacak. Veriler göz önünde bulundurulduğunda ise asgari ücretin 8 bin TL üstü olacağı ortaya çıkıyor. Ancak öyle bir iddia gündeme geldi ki asgari ücretin 9-10 bin TL olmasını bekleyenleri bir hayli üzecek.

BEKLENTİLER 8 BİN TL ÜSTÜ AMA…

Enflasyon rakamlarının her geçen gün yükselmesiyle birlikte Asgari ücrete Temmuz ayında ara zam zorunluluğu doğmuştu. Yeni asgari ücret 5500 TL olarak belirlenirken, hala yükselmeye devam eden enflasyon sebebiyle yapılan ara zam da eriyip gitmişti. Hal böyle olunca 2023 asgari ücret zammı için beklentiler de arttı.

Koç Üniversitesi Üniversitesi Öğretim üyesi profesör Dr Kamil Yılmaz asgari ücret zammı ile ilgili şaşırtan bir detayı paylaştı ve 9-10 bin TL asgari ücret beklentisi olanlara kötü haberi verdi.

ZAM ORANI YÜZDE 25 OLACAK

Asgari ücret zammı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Koç Üniversitesi öğretim üyesi profesör Dr Kamil Yılmaz, hükümetin yaptığı açıklamalara dikkat çekti. 6 aylık enflasyon beklentisini yaklaşık 100 de 18 olduğunu hatırlatan Yılmaz, asgari ücret tahmini enflasyon beklentilerine göre yapması halinde oranını yüzde yirmi beş olacağını söyledi. Yılmaz 9-10.000 TL asgari ücret bekleyenlerin ters köşe olacağını belirterek, 7000 TL civarında Bir rakamın 2023 yılında ödenecek asgari ücret olacağını söyledi.

Yılmaz açıklamasının devamında Asgari ücretin şu anda 9000 lira yükselmesinin mümkün olmadığını belirterek, “İhracatçı ciddi sıkıntıda, sanayi tarafında sıkıntı var; asgari ücreti oraya çıkardığın zaman orada tepki var. 7 bin 500’lerde yapabilse bile baktığınızda yüzde 25-30 arası bir artış var.” ifadelerini kullandı. Ancak emekli maaş zammının daha yüksek olabileceğini belirten Yılmaz, emekliye verilen zam mı devlet kaynaklarından verildiğini Bu sebeple de daha yüksek bir zam oranı olabileceğini dile getirdi.

Başa dön tuşu