Ekonomi

Asgari ücret zammında hafta sonun bombası patladı! Açıklama bu sabah geldi, bildiğiniz tüm rakamları unutun

Asgari ücret zammı son dakika! Bu sabah yeni açıklama geldi, hükümetin aklındaki rakam belli oldu. Tüm bildiğiniz rakamları unutun. Rekor zam geliyor.

Asgari ücret zammında hafta sonun bombası patladı! Açıklama bu sabah geldi, bildiğiniz tüm rakamları unutun. Enflasyon rakamları ve hayat pahalılığı vatandaşı canından bezdirmeye devam ederken, gözler asgari ücret zammı açıklamalarına çevrildi. Sadece çalışanlar değil herkes asgari ücret zammı haberlerini merakla bekliyor ve takip ediyor. Uzmanlardan yıl sonu enflasyon tahminlerine göre peş peşe rakamlar gelse de asıl sonuç Aralık ayında başlayacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında çıkacak. Toplantılar merakla beklenirken kimsenin tahmin edemediği bir rakam daha ortaya çıktı. Asgari ücret zammı ile ilgili bomba bir iddia geldi.

Asgari ücret, bu yıl uzun zaman sonra ilk kez iki defa arttı. Özellikle hayat pahalığınım artması sonucunda hükümet yeni bir hamle yaparak Temmuz ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu topladı ve asgari ücrete ara zam yapıldı. Ancak bu da çözüm olmadı. Enflasyon hala çok yüksek ve hayat pahalılığı da vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Şimdi gözler Asgari ücret 2023 zammına çevrildi. Zam oranları meraklar bekleniyor. Uzmanlardan bugüne kadar çok sayıda tahmin yapıldı ancak son sözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu söyleyecek. Tüm bu gelişmeler yaşanırken asgari ücret zammı ile ilgili hafta sonu bomba bir tahmin geldi.

ENFLASYONUN ÜSTÜNDE ZAM OLACAK

Bu defa açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Bir canlı yayında ekonomi alanında sorulara cevap veren Bakan Nebati, asgari ücret zammı ile ilgili olarak herkesin yüzünü güldürecek açıklamalar yaptı. Kendisine yöneltilen asgari ücret zammı sorusuna beklentinin ve enflasyonun üstünde olacağı yanıtını veren Bakan Nebati,

“2022 yılından bu güne kadar, asgari ücretli enflasyona ezdirilmedi, memurlar da dahil buna. Asgari ücretlilere yıl başında bir belirleme yapılıyor. Bu yıl enflasyon tahminlerinde bir sapma olunca, asgari ücrette bir artış yoluna gidildi ve gelenek bozuldu. Yüzde 95 civarında bir iyileştirme yapıldı. Önümüzdeki yıl ve yıllarda Cumhurbaşkanımızın duruşu çok net. Asgari ücretliler, dar gelirliler, enflasyonun altında kalmayacak. Önümüzdeki dönemde de yine çalışmalar böyle yapılacaktır. Artış enflasyonun üzerinde olacak. Cumhurbaşkanımız her zaman çok net olarak ifade etmiştir, artış asla enflasyonun altında olmayacak.” Dedi.

ASGARİ ÜCRETLİNİN YÜZÜ GÜLECEK

TÜGVA 6. Gençlik Buluşması öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’da asgari ücret zammı ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Yeni asgari ücret için yüksek artış mesajları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti zulme rıza göstermez. Derdimiz şu an itibariyle inşallah Aralık ayında yapılacak değerlendirmelerle asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. Yolsuzlukların, rüşvetin, yoksulluğun olmadığı, olmayacağı bir Türkiye’yi biz hallederiz. Şu an itibarıyla da onun hazırlığı içerisindeyiz.” Demişti.

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Peki 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak. Hükümet kanadından yapılan açıklamalara bakılırsa 2023 asgari ücret zammı enflasyonun üstünde olacak. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65’in üstünde olmuştu. Bu da demek oluyor ki asgari ücret artışı yüzde 65’den yüksek olmalı. Aralık ayında başlayacak olan asgari ücret tespit komisyonu toplantıları sonrasında net rakam da belli olacak.

Başa dön tuşu