Ekonomi

Asgari ücret zammında sabah müjdesi! Alt sınır belli oldu, en az 7.786 TL olacak!

Son dakika haberi… Milyonlar nefesini tuttu asgari ücret 2023 zammı için açıklama bekliyor. Asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları 7 Aralık’ta başlıyor. Toplantı öncesinde alt sınır ortaya çıktı.

Asgari ücret zammında sabah müjdesi! Alt sınır belli oldu, en az 7.786 TL olacak! Milyonların gözü kulağı 2023 asgari ücret zammında. Dün yapılan planlamaya göre asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları 7 Aralık tarihinde başlayacak. Asgari ücretin belirlenmesi için 4 ayrı toplantı yapılacak. Asgari ücret tespit Komisyonu öncesinde işçi ve işveren kesiminden açıklamalar gelmeye başladı. Enflasyonun üzerinde bir asgari ücret olmasına kesin gözüyle bakılırken en az 8.000 TL isteniyor. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay,  Yaptığı son açıklamada toplumu mutlu edecek Bir rakamın altına imza atmaya cevaplarını söyledi. Peki, yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı için süreç nasıl işleyecek?

Son dakika… Asgari ücret zammı görüşmeleri milyonlarca çalışan tarafından yakından takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün işçi ve işveren temsilcileri ile bir araya geldi ve asgari ücret tespit Komisyonu takvimi belli oldu. Asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının ilki 7 Aralık tarihinde gerçekleşecek.

CANLI YAYINDA RAKAM VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce asgari ücret zammı ile ilgili yaptığı açıklamada Enflasyonun altında olmayacağını söylemişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları büyük bir merakla beklenirken işçi temsilcisi Ergün Atalay canlı yayında ilk kez bir rakam verdi. Asgari ücret zammı için kırmızı çizgileri olduğunu belirten Atalay, 7.786 TL altında bir rakama imza atmayacaklarını söyledi. İşveren temsilcisi Burak Akkol ise yaptığı açıklamada işverenler olarak ellerini taşın altına koyacaklarını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN REFAH PAYI GÜNDEMDE

Asgari ücret zammı ile ilgili işveren tarafından gelen talebin Enflasyonun üzerinde ilave bir refah Payı olması yönünde. Gelen son bilgilere göre işçi tarafı ise en az 8.000 TL asgari ücret istiyor. Yine buna ek olarak iş dünyasında gelir vergisi dilimlerinde düzenleme beklentisi var. Yine diğer bir talep ise Asgari ücretin bölgesel olarak belirlenmesi.

7 ARALIK’TA İLK TOPLANTI YAPILACAK

Asgari ücret zammı ile ilgili olarak ilk toplantı 7 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında yapılacak olan toplantıda TÜRK-İŞ ve TİSK başkanları beklentilerini dile getirecek. Alınan bilgiye göre bakalım Bilgin bu toplantının ardından HAK-İŞ konfederasyonu ile de görüşecek.

Asgari ücret zammı ile ilgili geçtiğimiz yıl komisyonun hızlı çalışmasını yönünde bir karar alınmıştı. Aynı şekilde bu yıl da takvimin hızlı olacağı konuşuluyor. Ayrıca bu yıl görüşmelere taraflar değil Tamamen bakanlık ev sahipliği yapacak. Yapılacak olan son görüşmenin ise Cumhurbaşkanlığı külliyesinde olacağı tahmin ediliyor. Çünkü yeni asgari ücrete Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

İŞÇİ VE İŞVEREN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamalara bakarsak Bu yıl asgari ücret Enflasyonun altında olmayacak. Buna göre işçi ve işveren tarafları da yavaş yavaş beklentilerini açıklıyor. İşçi tarafı net asgari ücretin 8000 TL olmasını istiyor. Buna göre açlık sınırının da masada olduğu konuşuluyor. TÜRK-İŞ tarafından yapılan açıklamaya göre Asgari ücret açlık sınırı olan 7.786 TL altında olmamalı.

Burak Akkol’un açıklamalarına bakılacak olursa işveren tarafı da 8000 TL rakamına sıcak bakıyor. Ancak işverenler vergi diliminde düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Başa dön tuşu