Ekonomi

Asgari ücret zammında son dakika gelişmesi! Takvim belli oldu, kritik tarih 7 Aralık! Masadaki rakam 10 bin TL’ye kadar çıkıyor

Asgari ücret zammı son dakika gelişmesi! Merakla beklenen toplantı takvimi açıklandı. Kritik tarihler 7, 8 ve 9 Aralık oldu. Masadaki asgari ücret ise dudak uçuklattı.

Asgari ücret zammında son dakika gelişmesi! Takvim belli oldu, kritik tarih 7 Aralık! Masadaki rakam 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret zammı için asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları ile ilgili flaş gelişmeler yaşanıyor. Asgari ücret tespit komisyonunun yol haritası belli oldu. Toplantılar Aralık ayının ilk haftasında başlıyor. Kritik tarih ise 7 Aralık 2022 oldu. Henüz net bir gün verilmese de asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları 7, 8 ya da 9 Aralık’ta yapılacak. Üstelik asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarında Masadaki zam oranı da belli oldu.

Evde son rakamlarının giderek yükselmesi ve hayat bağlılığının artması ile birlikte her geçen gün vatandaşlar ekonomik anlamda daha büyük sorunlar yaşamaya devam ediyor. Özellikle temel gıda ürünlerinde yaşanan artış sonrasında Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmıştı. Fakat 5500 TL asgari ücrette artık çalışanları geçilmesi için yeterli olmuyor. Şimdi milyonlarca kişi aralık ayı başında başlayacak olan asgari ücret zammı görüşmelerini bekliyor. Asgari ücret zammı ile ilgili olarak önemli son dakika gelişmeleri de yaşandı. Asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının tarihi belli oldu.

KRİTİK TARİH 7 ARALIK 2022

Asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları için tarih açıklandı. Aralık ayının ilk haftasında işçi işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları başlayacak. Özellikle kritik tarihler 7,8 ya da 9 Aralık olarak duyuruldu. Asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının 6 Aralık tarihinde yapılacak TİSK genel kurulu sonrasında başlayacağı öğrenildi. Aralık ayı boyunca asgari ücret tespit Komisyonu 4 farklı toplantı gerçekleştirecek. Son toplantının ardından belirlenen zam oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

YENİ ASGARİ ÜCRET 10.000 TL’YE KADAR ÇIKABİLİR

Milyonlarca çalışanın Büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammı 15 kişiden oluşan asgari ücret tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücret tespit komisyonunda hükümeti temsil edecek. Daha önce bu konuda açıklama yapan Vedat Bilgin, Aralık ayının ilk haftasında toplantıların başlayacağını duyurmuştu.

Asgari ücret zammı ile ilgili masada çok sayıda rakam var. Uzmanlara göre yapılacak olan zam en az %40 olacak. Ancak enflasyon rakamlarının giderek artması aynı zamanda Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini de güncellemesi ile birlikte asgari ücret zammının yüzde 70’e kadar çıkabileceği konuşuluyor. Bazı uzmanlar ise asgari ücret tespit Komisyonu görüşmelerinde net asgari ücretin 10.000 TL olacağını söylüyor.

Başa dön tuşu