Ekonomi

Asgari ücrete okkalı bir zam bekleniyor! 2023 asgari ücret zammı için oranlar belli olmaya başladı, işçinin yüzü gülecek

Yılbaşı yaklaşırken yeni yılda asgari ücrete yapılacak zam oranı için merak giderek artıyor. Bilindiği gibi 2022 yılında asgari ücrete iki kez zam yapılmış ve bu uygulama bir ilk olmuştu. Aralık ayında yapılan zammın ardından çalışanları enflasyona ezdirmemek için bir zam da Temmuz ayında gelmişti. Şimdi gözler 2023 zammına çevrildi. Hem işçi hem de işveren 2023 asgari ücret zammını büyük bir merakla bekliyor. Asgari ücret ile ilgili zam oranları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Açıklanan enflasyon verileri kapsamında asgari ücrete gelecek zam ile ilgili tahminler peş peşe geliyor.

2023 yılı için geri sayım başlarken yeni yıla doğru en çok merak edilen konu ise asgari ücret zammı. İşçi ve işveren asgari ücret zammının ne kadar olacağını büyük bir merakla bekliyor. Zam oranı ve maaşlara yansımasının nasıl olacağı büyük bir merak konusu. Asgari ücret zammının belirlenmesi için gözler komisyona çevrildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında toplantılarına başlayacak. Yeni yılda asgari ücrete okkalı bir zam beklentisi var. Asgari ücretteki artışla ilgili beklentilerde oldukça yüksek. İşte detaylar…

TOPLANTILAR BAŞLIYOR

Yeni asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları Aralık ayının ilk haftasında başlayacak. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamaya yer veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücreti belirlemede enflasyon etkisini geriletecek bir uygulama gerçekleştireceklerini aktardı ve ‘Tüm emekçiler enflasyon karşısında korunacak’ dedi.

ASGARİ ÜCRETTE YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLENİYOR

2022 yılında asgari ücret Aralık ve Temmuz ayları olmak üzere 2 kez belirlendi. Şimdi gözler 2023 asgari ücret zammına çevrildi. Yeni asgari ücretle ilgili tahminler de yavaş yavaş gelmeye başladı. Komisyonun toplanmasına çok az bir süre kalırken asgari ücret zammıyla ilgili yorumlar peş peşe geldi. Aralık ayında asgari ücrete çalışanların yüzünü güldürecek bir zam bekleniyor. Asgari ücrette en az yüzde 20-25 oranında bir artış olabilir.

2023 YILINDA ASGARİ ÜCRETE İKİ KEZ ZAM OLACAK MI?

Asgari ücrete gelecek zammın yanı sıra 2023 yılında da 2022 yılında olduğu gibi asgari ücrete ikinci bir zam söz konusu olup olmadığı merak ediliyor. 2022 yılında çalışanları enflasyona ezdirmemek için asgari ücrete Temmuz ayında ilave bir zam daha yapılmıştı. İlk kez yılda iki kez yapılan asgari ücret zammı uygulaması çalışanların cebini rahatlatmıştı. Şimdi ise aynı uygulamanın 2023 yılında da gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak ediliyor. Asgari ücret her yıl Aralık ayında zamlanıyor. Aralık ayı içerisinde komisyonun görüşmeleri bittikten sonra asgari ücret belirlenecek ve yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak. 2023 yılında asgari ücrete ikinci zam yapılması gibi bir durum şimdilik gündemde değil.

 

Başa dön tuşu