Ekonomi

Asgari Ücrete Yüzde 50 Zam! 8 bin 250 TL Maaş!

Milyonlarca asgari ücretli Ocak 2023’ te yapılacak asgari ücret zammını merak ediyor. TÜİK’ in geçtiğimiz gün ekim ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından gözler kasım ayı enflasyon oranlarına çevrilmiş durumda. Ancak kulislerde konuşulan asgari ücrete %50 oranında zam yapılacağı yönünde. İşte detaylar…

Son zamanlarda milyonlarca vatandaş asgari ücrete yapılacak Ocak 2023 tarihli zammı merak ediyor. Ayrıca memur, emekli ve daha birçok konuda yapılacak zam oranları araştırılmaya başlandı. Son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak asgari ücrete yapılacak zam oranının belirleneceğini ifade edebiliriz. Kulislerde yapılan açıklamalara göre asgari ücrete %50 oranında zam beklentisinin olduğu yönünde…

Asgari Ücrete Yüzde 50 Zam!

Günümüz ekonomik koşullarını düşündüğümüz zaman hemen hemen her sektörde zam haberleri ile güne başlıyoruz. Bunun temel sebebi de yüksek enflasyon oranlarının olduğunu ifade edebiliriz. Bugün bütün dünyada etkili olan yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Hepimizin de bildiği gibi yüksek enflasyonun temel sebeplerinden bir tanesi de korona virüstür. Bu pandeminin ardından yaşanan kapanmaların sebep olduğu üretim tedarikindeki kopmalar ekonomik krizi tetikler oldu. Ardından Rusya’ nın Ukrayna’ yı işgal etmesinin ardından özellikle Avrupa’ da ekonomik krizin yanında enerji krizinin de ortaya çıkmasına neden oldu.

Rusya aslına Ukrayna’ da devam eden savaşı sınırlı askeri müdahale olarak tanımlarken savaşın bu kadar uzun süreceğini de düşünmemişti. Avrupa’ nın Rusya’ ya ekonomik yaptırım uygulaması sonucu Rusya’ da Avrupa’ da enerji kesintisi yaparak enerji krizini daha da derinleştirdi. Burada şuna vurgu yapmakta fayda var ki Rusya güvenli tedarikçi olma rolünü zedeledi. Dolayısı ile uluslararası alanda enerji bağımlısı olan ülkeler Rusya’ dan enerji alırken iki sefer düşünmesi gerekecektir.

8 bin 250 TL Maaş!

Uluslararası alanda yaşanan ekonomik krizin boyutlarına değinildi. Dolayısı ile bu sistemde ülkeler entegre bir yapı içerisinde olduğundan kaynaklı bir yerde gerçekleşen ekonomik olay diğer ülkelerde yaşayanları da etkilemektedir. Buna kelebek etkisi deniliyor. Dünyanın bir ucunda çırpılan kanat dünyanın öbür ucundakini etkileyebilme gücünü sahiptir. Bu bağlamda küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin etkileri Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri de etkilemektedir.

Yaşanan gelişmeler ve 2022 yılının da sonuna gelmemiz ile asgari ücrete yapılacak zam oranı milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz gün TÜİK ekim aı enflasyon oranlarını açıkladı. Bu kapsamda resmi açıklamalar da yapılmıştı. Ocak 2023 tarihli asgari ücret zam oranının temmuz ve ocak ayları arasındaki enflasyon rakamlarına göre belirleneceği bilinmektedir. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konu da enflasyon rakamları yetersiz olursa kendi inisiyatiflerini de kullanabileceklerini açıkladı. Bu bağlamda asgari ücret zammının enflasyona karşı ezdirilmeyeceğini ifade edebiliriz.

Ocak 2022 tarihinde asgari ücret %50 zam ile 4 bin 253 TL çıkmıştı. Ardından enflasyondaki yükselişten kaynaklı Temmuz 2022 de bir ara zam daha gerçekleşmişti. Bu bağlamda asgari ücrete yapılan %30’ luk zam ile 5 bin 500 TL’ ye çıkmıştı. Dolayısı ile şunu söyleyebiliriz: 2022 yılında toplamda asgari ücrete toplamda %90 üzerinde zam yapılmıştır.

Açıklanan enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak asgari ücrete zamların yapılacağı belirtiliyor. Enflasyonun da daha yüksek seyretmesinden kaynaklı asgari ücrete en az %50 gibi bir zam oranının yapılacağı yönünde beklentiler bulunuyor. Beklenildiği gibi eğer artış bu oranda yapılırsa asgari ücret 8 bin 250 TL’ ye çıkacaktır.

Başa dön tuşu