Yaşam

Asgari ücretli bir kişinin iPhone 14 alabilmek için 166 gün çalışması gerekiyor

Türkiye’de hayat pahalılığı ve dergiler sebebiyle artık son model akıllı telefon alabilmek Hayal haline geldi. Diğer ülkelerle yapılan kıyaslamada Türkiye’de Asgari ücretli çalışan bir kişinin iPhone 14 modelini alabilmesi için 166 gün, iPhone 14 Pro modelini alabilmesi için 218 gün çalışması gerekiyor. Türkiye iPhone 14 alabilmek için en çok çalışılması gereken ülke listesinde ilk sıraya yerleşti.

Türkiye’de artan hayat pahalılığı ve düşen alım gücü nedeniyle vatandaşlar artık temel ihtiyaçlardan Biri haline dönüşen cep telefonunu almakta bile zorlanıyor. Öyle ki Türkiye’de son model akıllı telefon alabilmek için asgari ücretle çalışan bir kişinin 166 gün çalışması gerekiyor. Son dönemlerde popüler olan iPhone 14’ün Pro modelini alabilmek için ise Türkiye ile çalışılması gereken gün sayısı 218 olarak açıklandı.

Türkiye listede ilk sırada yer aldı

IPhone 14 Pro modelinin diğer ülkelerle kıyaslaması yapıldığında en fazla çalışılması gereken ülkeler listesinin ilk sırasında Türkiye yer alıyor. 2008 yılında çıkan bir iPhone modelini Asgari ücretli bir kişi 71 gün çalışma ile satın alabilirken 2022 yılında gün sayısı 166’ya yükseldi. IPhone 14 modelini satın alabilmek için en az çalışılması gereken önce ise Avustralya oldu.

Bunun sebebi ise Türkiye’de hem düşen alım gücü hem de vergilerin yüksek olması olarak gösterildi. Hatta geçtiğimiz günlerde Türklerin yurt dışına telefon almak için akın ettiği yönünde haberlerde çıkmıştı.

Başa dön tuşu