Ekonomi

Asgari ücretli ve memura destek ödemesi! Maaşa ek 1000 TL verilecek, başvuru ekranı açıldı

Memur ve asgari ücretliye önemli müjde. Maaşa ek 1000 TL yardım ödemesi verilecek. Başvuru ekranı açıldı, işverenler doğrudan hesaba yatıracak.

Asgari ücretli ve memura destek ödemesi! Maaşa ek 1000 TL verilecek, başvuru ekranı açıldı. Milyonlarca memur ve asgari ücretle çalışan 9 Kasım tarihinde yürürlüğe giren doğalgaz ve ısınma yardımına ilişkin detayları merak ediyor. Tüm işverenler çalışanlarına 1000 TL destek ödemesi vermeye başladı. Doğalgaz ve ısınma yardımı ile birlikte asgari ücretle çalışanların maaşı 8500 TL’den 9.500 TL’ye yükselirken işverenler için ise sigorta primi ya da vergi olmayacak olması teşvik edici oluyor. Peki, ısınma yardımı ödemeleri ne zamana kadar devam edecek? Asgari ücretliye doğalgaz yardımı kaç ay sürecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan destek paketi resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni pakete göre ihtiyaç sahibi ailelere ısınma ve elektrik yardımı veriliyor. Ancak bunun yanı sıra asgari ücrette çalışanlara da ısınma yardımı verilmeye başlandı. İşverenler için verilecek olan bu desteklerin Sigorta kesintilerinden ve gelir vergisinden muaf olacağı öğrenildi. Yani özel sektörde çalışanlar da artık devletten ısınma yardımı alma imkanı bulacak.

1000 TL ISINMA YARDIMI HESAPLARA YATIYOR

9 Kasım tarihinde yürürlüğe giren yeni kararla birlikte işverenler çalışanlarına maaşlarına ek 1000 TL Ödeme yapılıyor.10 bu ödemeler devlet tarafından değil işveren tarafından gerçekleştiriliyor. Isınma yardımı ödemelerini yapan işverenler sigorta primi ve vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Ancak Burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece 1000 TL’lik kısmın vergi ve sigorta priminden muaf tutulduğu. Bu tutarın üstünde olan ödemeler yine Sigorta ve vergiye tabi oluyor.

HAZİRAN AYINA KADAR ÖDEMELER SÜRECEK

Özel sektörde çalışanlara yönelik başlatılan ısınma yardımı paketi ile birlikte ödemelerini Haziran ayına kadar devam edeceği öğrenildi. Öncelikle bankalar çalışanlarına ısınma yardımı vermeye başladı. Bu konuda ilk adımı Türkiye İş Bankası geçtiğimiz haftalarda atmıştı. Binlerce çalışanına doğalgaz desteği vermeyi garantileyen İş Bankası Haziran ayına kadar ödeme yapacağını duyurmuştu. Hemen ardından da Ziraat Bankası ve Halkbank bir açıklama yaparak çalışanlarına ısınma yardımı vereceğini duyurdu.

İŞVERENLER İÇİN ZORUNLU DEĞİL

Özel sektörde çalışanlara yönelik başlatılan ısınma yardımı uygulaması zorunlu değil. İşverenler kendileri tercih etmeleri durumunda çalışanlara maaşlarına ödeme verebiliyor. Isınma yardımını Sigorta ve Vergi priminden muaf tutulacağı süre ise Haziran ayı olarak belirlendi. Yani haziran ayına kadar asgari ücretle çalışanların maaşlarına ek yapılacak her ödeme Sigorta ve Vergi priminden muaf olacak. Ödemelerin 1000 TL ile sınırlı olduğunu Tekrar hatırlatalım.

Başa dön tuşu