Ekonomi

Asgari ücretliye ikinci zam! Kulis bilgisini o isim paylaştı, asgari ücretli 2023’te parayı koyacak yer bulamayacak!

Milyonlarca asgari ücretliye ikinci zam müjdesi geldi. O isim Ak Parti kulislerinden aldığı bilgiyi sızdırdı. Asgari ücretliler havalara uçacak, bu yıl çifte zam yapılacak.

Asgari ücretliye ikinci zam! Kulis bilgisini o isim paylaştı, asgari ücretli 2023’te parayı koyacak yer bulamayacak! Asgari ücret zammı Geçtiğimiz günlerde Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Asgari ücretli daha ilk zamlı maaşını almadı ancak yeni bir müjde daha geldi. Milyonlarca asgari ücretliye sevinçten havalara uçuracak ikinci zam müjdesini o isim paylaştı. Üstelik 7 milyon Asgari ücretli çalışanı ilgilendiren zam müjdesi AK Parti kulislerinde an sızdı. 2023 yılında asgari ücrete bir zam daha gelecek. Yani geçtiğimiz Temmuz ayında olduğu gibi yine asgari ücrete ara zammı uygulanacak. O isim aldığı duyumları canlı yayında tek tek aktardı.

Asgari ücret tespit Komisyonu 7 Aralık’ta ilk toplantısını gerçekleştirmiş ancak uzlaşma çıkmayınca 14 Aralık’ta bir kez daha bir araya gelmişti. 14 Aralık’ta yapılan toplantıdan da bir uzlaşma çıkmaması üzerine konuya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan el attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Geçtiğimiz günlerde Beştepe’de taraflarla bir araya geldi ve hemen ardından da 2023 yılı yeni asgari ücret açıklandı. 2023 yılı yeni asgari ücret basın toplantısına işçi kesimi katılmadı. Asgari ücret zammının yankıları hala devam ederken Temmuz ayına ilişkin yeni bir iddia da gündeme bomba gibi düştü. Temmuz ayında asgari ücrete bir zam daha geliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÇALIŞANLARI TATMİN ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Geçtiğimiz günlerde Beştepe’de yapılan toplantı sonucu 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücret açıklandı. Yaklaşık 7 milyon asgari ücretliyi doğrudan Tüm Türkiye’yi ise dolaylı yoldan ilgilendiren yeni asgari ücret 8500 TL oldu. Asgari ücret zammı çalışanları memnun etti ancak bir an önce Enflasyonun da kontrol altına alınması bekleniyor. Aksi halde asgari ücret enflasyon karşısında yine eriyip bitecek.

Zira daha zamlı maaşları hesaplara geçmeden birçok market zinciri ve sektör zam üstüne zam yapmaya başladı. Yapılan peş peşe zamlar sonrasında da özellikle asgari ücrete ara zam iddiaları bir kez daha gündeme geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLK SİNYALİ VERMİŞTİ

Beştepe’de yapılan basın toplantısı ile 2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücrete duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk ara zam sinyalini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan olağanüstü bir durumun oluşması halinde Temmuz ayında bir kez daha zam yapmaktan çekinmeyeceklerini söylemiştin. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması Temmuz’da ara zam geliyor iddialarını beraberinde getirirken AK Parti kulislerinde de bu söylentiler dolaşmaya başladı.

AK PARTİ KULİSLERİ ÇALKALANIYOR

Yeni asgari ücretin yankıları devam ederken ekonomik Can Fuat Gürlesel Bloomberg HT kanalında yayınlanan bir canlı yayına katıldı. AK Parti kulislerinde an kulağına gelen bir iddiayı canlı yayında paylaşan Gürlesel, yaz aylarına doğru asgari ücrete bir zam daha geleceğini iddia etti. Bu haber sonrası 7 milyona yakın Asgari ücretli çalışan sevinçten havalara uçtu. Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da geçtiğimiz günlerde asgari ücrete ara zam konusunda sinyali vermişti.

Başa dön tuşu