Ekonomi

ASHB bu sabah duyurdu! Milyonlarca kişinin hesabına 3 bin 340 TL ödeme yattı, PTT’den çekebilirsiniz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı milyonlarca kişinin beklediği haberi bu sabah verdi. Ödemeler PTT’den hesaplara geçmeye başladı. Hemen kimlik kartı ile alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelir ve ihtiyaç sahibi kişilerin hesaplarına her ay düzenli sosyal yardım ödemeleri yatırılıyor. O ödemeler belirlenen illerde günlük olarak hesaplara geçiyor. Evde bakım maaşı ödemesi almaya hak kazananlar için de ocak ayı ödemeleri başladı. Peki, Ocak ayı evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Aile Bakanlığı evde bakım maaşı ne kadar? Zamlı evde bakım maaşı ne zaman yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan milyonlarca kişinin beklediği haber geldi. Bu sabah bakan Derya Yanık, sosyal medya hesabından açıklama yaparak evde bakım maaşı ödemelerinin hesaplara geçmeye başladığını duyurdu. Ocak ayı evde bakım maaşı yatan iller listesi bakanlık tarafından yayınlandı. Peki, bugün hangi illerde evde bakım maaşı yattı. Aile Bakanlığı evde bakım maaşı yatan iller listesi hangileri?

HESAPLARA 3340 TL ÖDEME YAPTI

Evde bakım maaşı, her ay düzenli olarak verilen sosyal yardımlar arasında yer alıyor. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınlarına bakanların hesabına ödemeler yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen evde bakım maaşı, Ocak ayı ödemeleri 15 Ocak tarihinde başlamıştı. O tarihten bu yana da hesaplara ödemeler düzenli olarak yatırılıyor. Bugün de aile bakanı Derya Yanık sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak evde bakım maaşı yatan iller listesini yayınladı. Hangi illerde evde bakım maaşı yattığını öğrenmek için Bakanlığın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım maaşı Ocak ayı ödemeleri zamsız olarak hesaplara geçecek. Yani 3340 TL ödeme verilecek. 2023 yılında evde bakım maaşına memur maaş kat sayısı oranında zam yapıldı. Ancak zamlı evde bakım maaşı ödemelerinin Şubat ayından itibaren hak sahiplerine ulaşacağı öğrenildi. Şubat ayında hesaplara geçecek evde bakım maaşı 4336 TL olacak.

PTT’DEN KİMLİK KARTI İLE ALABİLİRSİNİZ

Aile Bakanlığı tarafından yapılan evde bakım maaşı ödemeleri her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara geçiyor. Her gün bakanlık tarafından evde bakım maaşı yatan iller listesi yayınlanıyor. Bu liste doğrultusunda T.C kimlik kartınızla birlikte PTT şubelerine giderek ödemeden faydalanabilirsiniz. Evde bakım maaşı ödemelerini almak için sadece Kimlikte şubeye gitmeniz yeterli. Daha önceden bir banka hesabı belirttiyseniz ödemeler banka hesabınıza da yatırılır.

Başa dön tuşu