Ekonomi

Askerliği uzatana ödenecek maaş tutarına zam geldi! İşte 2023 yılı askerlik uzatma ödeneği tutarı

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkeğin yapmakla yükümlüğü olduğu askerlik görevinde, son düzenlemeyle birlikte durum biraz daha değişti. Bedelli askerlik kalıcı hale gelirken; bedelli askerlik yapanların 1 ay temel askerlik eğitimi için askere alınmasına karar verilmişti. 29 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen düzenlemeyle birlikte 12 ay olan askerlik süresi erbaş ve erler için de 6 aya düşürülmüştü. Yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak devam eden askerlik süresinde askerliğini uzatana maaş ödenmesine karar verilmişti.

Gelen yeni sistemle birlikte zorunlu askerlik görevi 6 aya inerken; 6 ayın üzerinde askerlik yapana ise maaş ödenmesine ve bu alanda kariyer yapmak istemesi halinde birtakım kolaylıklar sağlanmasına da karar verilmişti. Erbaş ve erlerden isteyen, terhise hak kazandığı tarihten itibaren askerliğini 6 ay daha uzattığında maaş alırken, bu maaş ödemeleri 2023 yılı için arttı. İşte 2023 yılı askerlik uzatma ödeneği tutarı…

ASKERLİĞİ 6 AY DAHA UZATANA ÖDENEN MAAŞ ARTTI

Askerliği uzatan er ve erbaşlara asgari ücret tutarında ödeme yapılmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından ocak ayında artan asgari ücretle birlikte, er ve erbaşların aldığı maaş 8 bin 500’e çıktı. Aylık olarak ödenen bu tutar, çavuşlarda daha fazla ödeme yapılmasını da sağlamaya başladı. Buna ek olarak sigorta primi ödemesini ikinci 6 ay boyunca gerçekleştiren devlet; Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır gibi illerdeki sınır (hudut) birliklerinde görev yapanlara ilave ödeme ve görev tazminatı vereceğini de duyurmuştu. Böylelikle; 2023 yılı için askerliği 6 ay uzatan kişiler en az 51 bin TL kazanmış olacak.

ASKERLİĞİ UZATANA PEK ÇOK AVANTAJ SAĞLANIYOR

Sadece maaş ödemesi yapmayan devlet, askerliği uzatanlara yapacağı maaş ödemesinin yanı sıra; muhtaç asker ailelerine yardım ödeneğinden yararlanma, askeri öğrenci temininde ilave puan ve Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yaptığı konutların tahsisinde öncelik gibi pek çok avantaj sağlıyor. Aynı zamanda hizmette geçen süre içinde kamunun ve belediyelerin işlettiği deniz ve şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ve müze ile ören yeri gibi yerlerden ücretsiz yararlanma gibi haklarda tanıyan devlet, sigorta primlerini de karşılıyor.

Başa dön tuşu